Col du Marchairuz

Col du Marchairuz
Ilustracja
Państwo

 Szwajcaria

Wysokość

1449 m n.p.m.

Pasmo

Jura

Położenie na mapie Vaud
Mapa konturowa Vaud, po lewej znajduje się punkt z opisem „Col du Marchairuz”
Położenie na mapie Szwajcarii
Mapa konturowa Szwajcarii, blisko lewej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Col du Marchairuz”
Ziemia46°33′10″N 6°15′02″E/46,552778 6,250556

Col du Marchairuz (1449 m n.p.m.) – przełęcz w szwajcarskich górach Jura, w kantonie Vaud. Rozdziela masyw Mont Tendre (1679 m n.p.m., na północnym wschodzie) od masywu Crêt de la Neuve (1493 m n.p.m., na południowym zachodzie)[1].

Przełęcz od dawna używana była do komunikacji szwajcarskiego plateau z doliną Joux w sercu Jury. Początkowo prowadził przez nią trakt uczęszczany przez pieszych i jeźdźców, towary przewożono na grzbietach mułów. W 1770 r. otwarto drogę dostępną dla wozów. Krótko po tym korzystali z niej m.in. słynny szwajcarski badacz Alp Horace-Bénédict de Saussure oraz niemiecki poeta Johann W. Goethe. Zimą jednak przeprawa przez przełęcz stawała się dalej wyzwaniem, a droga czasami w ciągu kilku godzin stawała się nieprzejezdna. Koniecznością stała się budowa na przełęczy schroniska dla podróżnych. Dzięki publicznej zbiórce schronisko takie (fr. l'hospice du Marchairuz) zostało otwarte w 1845 r. Spółdzielnia pod nazwą Société de l'Asile du Marchairuz jest w dalszym ciągu właścicielem obiektu[2].

Dziś przez przełęcz biegnie asfaltowa droga, która łączy miejscowość Bière na wschodzie z Le Brassus na zachodzie, umożliwiając przejazd znad brzegów Jeziora Genewskiego do doliny Orbe i jeziora Joux. Do 2011 r. zimą droga ta na odcinku od Bière po Le Brassus nie była odśnieżana - zimowe utrzymanie drogi rozpoczęto dopiero w 2012 r.

Przełęcz leży na trasie kolarskiego wyścigu Tour de Romandie.

Przełęcz jest ważnym punktem turystycznym na mapie szwajcarskiej Jury. W historycznym budynku znajduje się tu hotel turystyczny z restauracją, serwującą dania regionalne oraz obszerny parking. We wschodnim skrzydle budynku funkcjonuje ekspozycja regionalnego parku przyrodniczego Jura vaudois (fr. L'espace découvertes du Parc Jura vaudois)[2]. Grzbietem przez przełęcz biegnie dalekobieżny szlak transjurajski, którym z przełęczy można dojść w 2 godz. 40 min. na najwyższy szczyt Jury, położony całkowicie w granicach Szwajcarii - wspomniany Mont Tendre.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Carte de la Suisse [1]
  2. a b wg oficjalnej strony parku Jura vaudois [2]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Barański Mirosław J.: Krucha Góra, w: „Gazeta Górska” R. XX (właśc. XXI), nr 4 (84), jesień 2013. Wyd. Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, s. 38-41.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]