Comarostaphylis Zucc. – rodzaj roślin z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Obejmuje 10 gatunków. Zasięg rodzaju obejmuje całą Amerykę Centralną, Meksyk i Kalifornię, przy czym 8 gatunków jest endemitami Meksyku, jeden gatunek (C. arbutoides) rośnie w Meksyku i Ameryce Środkowej, na południu sięgając po Panamę, i jeden także obecny jest w Meksyku i Kalifornii (C. diversifolia)[4]. Są to rośliny pirofityczne – odporne na działanie ognia i wytwarzające nasiona kiełkujące po pożarach[5].
Krzewy i drzewa o pędach prosto wznoszących się i rozpościerających się, rzadziej ścielących się po podłożu. Młode pędy są owłosione lub nagie, starsze pokrywa kora o barwie od szarej do czerwonawej, rozmaicie łuszcząca się – płatkowato lub pasmami[5].
Trwałe, rzadziej zrzucane w porze suchej. Blaszki od wąskojajowatych do szerokojajowatych, czasem eliptyczne, skórzaste, brzegi płaskie lub podwinięte, zwykle piłkowane, czasem bardzo drobno i prawie całobrzegie. Liście są skórzaste, zwykle od spodu gęsto, szaro owłosione, rzadziej nagie, z wierzchu są z reguły nagie (ew. z owłosionym nerwem głównym), często połyskująco zielone[5].
Obupłciowe, zebrane w liczbie od 5 do 30 w kwiatostanygroniaste i wiechowate. Działki kielicha w liczbie 5, rzadziej 4, są trwałe (zasychają po przekwitnięciu), mają kształt wąskotrójkątny do szydlastego. Płatki w liczbie 5, rzadziej 4, są zrośnięte w walcowatą lub kulistawą koronę, tylko na szczycie z wolnymi łatkami. Korona jest biała, rzadziej zielonkawa, żółtawa, różowa lub czerwona. Pręcików jest 10, są schowane w koronie, ich nitki są u nasady spłaszczone, pylniki zaopatrzona w dwa pazurki otwierają się dwoma pęknięciami. Zalążnia jest 5-komorowa, z szyjką zwieńczoną główkowatym znamieniem[5].
Kuliste, soczyste, zwykle brodawkowate na powierzchni pestkowce barwy czerwonej, rzadziej czarnofioletowej lub czarnej. Zawierają 5 pestek z 5 nasionami zrastających się w kulisty endokarp[5].
Jeden z sześciu rodzajów z podrodziny Arbutoideae Niedenzu w obrębie rodziny wrzosowatych (Ericaceae) z rzędu wrzosowców (Ericales)[6][2], czasem wraz z pozostałymi łączony w jeden szeroko ujmowany rodzaj mącznicaArctostaphylos[7].
↑Michael A.M.A.RuggieroMichael A.M.A. i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI: 10.1371/journal.pone.0119248, PMID: 25923521, PMCID: PMC4418965 [dostęp 2024-01-12](ang.).
↑ abComarostaphylis Zucc., [w:] Plants of the World Online [online], Royal Botanic Gardens, Kew [dostęp 2024-01-14].
↑ abcdeGeorge M.G.M.DiggsGeorge M.G.M., Comarostaphylis Zuccarini, [w:] Flora of North America [online], eFloras.org [dostęp 2024-01-14].
↑Genus Comarostaphylis Zucc., [w:] Germplasm Resources Information Network (GRIN-Taxonomy) [online], USDA, Agricultural Research Service, National Plant Germplasm System [dostęp 2024-01-14].