Cyrk w cyrku

Cyrk w cyrku
Соло для слона с оркестром
Gatunek

komedia

Data premiery

17 maja 1976

Kraj produkcji

ZSRR
Czechosłowacja

Język

rosyjski

Czas trwania

126 min

Reżyseria

Oldřich Lipský

Scenariusz

Oldřich Lipský
Jakow Kostiukowski
Miloš Macourek
Moris Słobodskoj

Główne role

Jewgienij Leonow
Natalia Warlej
Leonid Kurawlow

Muzyka

Vlastimil Hála

Zdjęcia

Jaroslav Kučera

Scenografia

Georgij Kołganow

Montaż

Miroslav Hájek

Produkcja

Mosfilm
Studio Filmowe Barrandov

Dystrybucja

Mosfilm

Cyrk w cyrku (ros. Соло для слона с оркестром!, cz. Cirkus v cirkuse) – radziecko-czechosłowacki film komediowy z 1976 roku w reżyserii Oldřicha Lipskiego. Film został zgłoszony jako czechosłowacki kandydat do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, ale nie uzyskał nominacji.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Do Moskwy przyjeżdżają członkowie międzynarodowego jury, które ma ocenić program przygotowany przez cyrk moskiewski z myślą o udziale w festiwalu międzynarodowym. W tym samym czasie do Moskwy przyjeżdża delegacja naukowców-zoofilologów (badających sposoby porozumiewania się zwierząt). Naukowcy biorą udział w konferencji, zorganizowanej przez Uniwersytet im. Łomonosowa. W czasie konferencji dochodzi do dyskusji pomiędzy grupą Anglików i czeskim uczonym - prof. Rużiczką, który twierdzi, że słonia można nauczyć śpiewać.

Aby zweryfikować twierdzenia czeskiej uczonej grupa udaje się do cyrku, aby na tamtejszym słoniu przeprowadzić naukowy eksperyment. Zamieszanie w zespole cyrkowym wywołuje Grisza, który jest zakochany w córce dyrektora cyrku - Tanii. Ta z kolei jest zakochana w Aloszy i ignoruje zaloty Griszy. Grisza planuje nie dopuścić do następnego występu cyrku. W finałowej scenie miłość zwycięża wszelkie przeszkody, a słoń jednak śpiewa.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Produkcja

[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia kręcono we Lwowie i w Moskwie[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Cirkus v cirkuse: Zajímavosti. CSFD. [dostęp 2024-11-28]. (cz.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]