Darbepoetyna alfa

Darbepoetyna alfa
Identyfikacja
Inne nazwy i oznaczenia

łac. darbepoetinum alfa

numer CAS

209810-58-2

DrugBank

DB00012

Genetyka i fizjologia
Choroby

niedokrwistość

Klasyfikacja medyczna
ATC

B03XA02

Stosowanie w ciąży

kategoria C[1]

Farmakokinetyka
Biodostępność

37%[1]

Okres półtrwania

49 h[1]

Uwagi terapeutyczne
Drogi podawania

dożylnie, podskórnie

Darbepoetyna alfa (łac. darbepoetinum alfa) – hormon peptydowy, zmodyfikowana ludzka erytropoetyna, lek stymulujący różne etapy erytropoezy.

Mechanizm działania

[edytuj | edytuj kod]

Darbepoetyna alfa jest zmodyfikowaną w pięciu miejscach metodami inżynierii genetycznej ludzką erytropoetyną (L-asparagina w 30 pozycji, L-treonina w 32 pozycji, L-wanilina w 87 pozycji, L-asparagina w 88 pozycji, L-treonina w 90 pozycji)[1]. Modyfikacja cząsteczki, poprzez wprowadzenie dwóch dodatkowych reszt sjalowych, na bardziej glikozylowaną przedłuża okres półtrwania[1]. Mechanizm działania darbepoetyny alfa jest identyczny jak erytropoetyny, ponieważ wiąże się z tym samym receptorem[1]. U pacjentów z niewydolnością nerek jej pozytywny wpływ biologiczny jest związany z niedoborem erytropoetyny[1]. Natomiast u pacjentów z chorobą nowotworową problem polega zarówno na niedoborze erytropoetyny jak i zmniejszonej wrażliwości na endogenną erytropoetynę[1].

Zastosowanie

[edytuj | edytuj kod]

Unia Europejska

[edytuj | edytuj kod]
  • objawowa niedokrwistość związana z przewlekłą niewydolnością nerek u osób dorosłych i dzieci[2]
  • objawowa niedokrwistość u dorosłych pacjentów otrzymujących chemioterapię z powodu choroby nowotworowej (z wyjątkiem nowotworów złośliwych pochodzenia szpikowego)[2]

Stany Zjednoczone

[edytuj | edytuj kod]

Darbepoetyna alfa znajduje się na wzorcowej liście podstawowych leków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO Model Lists of Essential Medicines) (2019)[4].

Darbepoetyna alfa jest dopuszczona do obrotu w Polsce (2020)[5].

Działania niepożądane

[edytuj | edytuj kod]

Darbepoetyna alfa może powodować następujące działania niepożądane u ponad 1% pacjentów[2]: nadwrażliwość, udar mózgu, nadciśnienie tętnicze, wysypka, rumień oraz ból w miejscu wstrzyknięcia.

Dawkowanie

[edytuj | edytuj kod]

Darbepoetyna alfa jest podawana dożylnie lub podskórnie jeden raz w tygodniu[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]