Demokratyczna Opozycja Serbii

Demokratyczna Opozycja Serbii (serb. Demokratska opozicija Srbije / Демократска oпозиција Cрбије, DOS) – koalicja serbskich demokratycznych partii politycznych i organizacji politycznych, działająca w latach 2000–2003, która odsunęła od władzy Slobodana Miloševicia.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

DOS powstała 10 stycznia 2000. Skupiła praktycznie wszystkie siły opozycyjne z wyjątkiem Serbskiego Ruchu Odnowy Vuka Draškovicia, który po krótkiej współpracy z sojuszem zdecydował się na jego opuszczenie. Jej przywódca Vojislav Koštunica z Demokratycznej Partii Serbii w wyborach na urząd prezydenta Jugosławii w tym samym roku pokonał dotychczas rządzącego Slobodana Miloševicia. Kontrolowana przez władze komisja wyborcza odmówiła uznania tych wyników. Wywołało to masowe wielotysięczne protesty w całym kraju, w trakcie których 5 października 2000 doszło do zajęcia instytucji rządowych. Ostatecznie 7 października tegoż roku Vojislav Koštunica objął urząd prezydenta Jugosławii.

Koalicja zwyciężyła następnie w wyborach parlamentarnych, przeprowadzonych 23 grudnia 2000, wprowadzając 176 deputowanych do 250-osobowego Zgromadzenia Narodowego.

W ramach DOS podział mandatów pomiędzy poszczególne ugrupowania kształtował się następująco:

Sukces wyborczy pozwolił skonstruować koalicyjny rząd, na czele którego w styczniu 2001 stanął Zoran Đinđić z Partii Demokratycznej. Już w lipcu tegoż roku DOS opuściła Demokratyczna Partia Serbii prezydenta Jugosławii Vojislava Koštunicy, protestując przeciwko ekstradycji Slobodana Miloševicia. Zmiany w składzie sojuszu wynikały także m.in. z rozłamu w partii Socjaldemokracja i wykluczenia z DOS Nowej Serbii.

W wyborach na urząd prezydenta Serbii z 16 listopada 2003 oficjalnym kandydatem DOS był Dragoljub Mićunović. Przegrał z Tomislavem Nikoliciem z SRS, jednak wybory okazały się nieważne. 18 listopada 2003 Demokratyczna Opozycja Serbii została oficjalnie rozwiązana. W wyborach parlamentarnych z tego samego roku ugrupowania tworzące DOS startowały z szeregu różnych list wyborczych.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]