Deroceras turcicum

Deroceras turcicum
(Simroth, 1894)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

mięczaki

Gromada

ślimaki

Podgromada

Heterobranchia

Rząd

trzonkooczne

Rodzina

pomrowikowate

Rodzaj

Deroceras

Gatunek

Deroceras turcicum

Deroceras turcicumgatunek nagiego ślimaka trzonkoocznego z rodziny pomrowikowatych (Agriolimacidae), zewnętrznie nieodróżnialny od kilku innych gatunków z tego rodzaju, zwłaszcza od pospolicie występującego pomrowika plamistego (D. reticulatum), z którym jest często mylony. Pochodzi prawdopodobnie z Półwyspu Bałkańskiego. Obecny zasięg jego występowania obejmuje obszar od południowo-zachodniej Polski, przez Austrię i Węgry po Grecję i Turcję. Ślimak ten wykazuje dużą tolerancję ekologiczną. Często występuje w dużych skupiskach. Zamieszkuje głównie lasy bukowe i mieszane, rzadziej iglaste. Występuje również na górskich łąkach, brzegach strumieni i w rumowiskach skalnych, a także w siedliskach antropogenicznych (gatunek synantropijny), lecz nie tak chętnie jak pomrowik plamisty[2]. Preferuje obszary leśne, na otwartych przestrzeniach jest rzadko spotykany. W Grecji i Bułgarii jest spotykany na wysokościach do 2100 m n.p.m.[3]

W Polsce jest obserwowany od niedawna[4], co jest tłumaczone przesuwaniem się zasięgu tego ślimaka na północ lub wcześniejszym myleniem go z D. reticulatum[2][5]. W 1986 uważano, że północno-zachodnia granica zasięgu występowania D. turcicum przebiegała przez Austrię, ale Andrzej Wiktor zasugerował, że nie można wykluczyć błędnej identyfikacji tego gatunku[6].

Deroceras turcicum osiąga rozmiary 29 × 5 mm długości. Ubarwienie zwykle kremowe, z ciemnymi plamkami na powierzchni płaszcza, głowa czarniawa. Śluz bezbarwny, a u podrażnionych osobników mlecznobiały[3]. Różnice pomiędzy tym a pokrewnymi gatunkami widoczne są w budowie narządów rozrodczych[2].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. MolluscaBase eds., Deroceras turcicum (Simroth, 1894), [w:] MolluscaBase [online] [dostęp 2024-04-27] (ang.).
  2. a b c H. Reise, J.M.C. Hutchinson. Morphological variation in terrestrial slug Deroceras turcicum (Simroth, 1894), and a northern extension of its range in Central Europe. „Folia Malacologica”. 9, s. 63–71, 2001. (ang.).  (pdf)
  3. a b F. Welter-Schultes: Species summary for Deroceras turcicum. [w:] AnimalBase. Early zoological literature [on-line]. AnimalBase Project Group, 2009. [dostęp 2012-01-31]. (ang.).
  4. H. Reise, J.M.C. Hutchinson, R.G. Forsyth, T.J. Forsyth. First records of the terrestrial slug Deroceras turcicum (Simroth, 1894) in Poland. „Folia Malacologica”. 13, s. 177–179, 2005. (ang.). 
  5. Fauna Polski – charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. III. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2008, s. 403. ISBN 978-83-88147-09-8.
  6. Andrzej Wiktor. The slugs of the former Yugoslavia (Gastropoda terrestria nuda – Arionidae, Milacidae, Limacidae, Agriolimacidae). „Annales Zoologici”. 46, s. 1–110, 1996. (ang.).