Deuteria

Deuteria
królowa Franków salickich (Metz, Reims)
Okres

od 533
do 536

Jako żona

Teodeberta I

Dane biograficzne
Mąż

Teodebert I

Dzieci

Adia,
Teudebald (?),
Bertoara

Deuteria[1] – królowa Franków (od 533 do 536) przez drugie małżeństwo z Teodebertem I, królem Austrazji i Reims.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Galo-Rzymianka z Prowansji[1]. Pochodząca prawdopodobnie z możnej rodziny z Owerni, Deuteria byłaprawdopodobnie związana z Sydoniuszem Apolinarym[potrzebny przypis], świętym Awitusem z Vienne[potrzebny przypis] i cesarzem Awitusem[potrzebny przypis]. Przed ślubem z Teodebertem żyła w Septymanii (obecnie w przybliżeniu odpowiada regionowi Langwedocja-Roussillon we Francji) która była wówczas w posiadaniu Wizygotów. Miała męża i córkę Adię.

Królowa Franków

[edytuj | edytuj kod]

W celu zdobycia regionu Septymania, Teodebert I poprowadził kampanię wojskową w 533. Zajął najpierw miasto Die, później Lodève i Béziers, a następnie wysłał do zarządcy Cabrières żądanie kapitulacji ludności. Aby uniknąć niepotrzebnego rozlewu krwi Deoteria wysłała list którego treść przytacza Grzegorz z Tours: „Bardzo dobry panie, nikt nie może ci się oprzeć. Oddajemy ci nasze miasto i nas samych jako poddanych”.

Teodebert I musiał jednak opuścić Septymanię, gdyż w Austrazji umierał jego ojciec Teuderyk I (rok 534), i to on miał objąć po nim następstwo, jego rywalami byli stryj Chlotar I i Childebert I. Po uzyskaniu tytułu króla, wziął Deuterię za żonę. Byli małżeństwem w latach 533534, choć planowano małżeństwo Teodeberta z Wizygardą (Wisigardis), córką króla Longobardów Wacho.

Deuteria urodziła syna Teudebalda[1]. Małżeństwo miało też córkę Bertoare.

Tożsamość matki Teudebalda jest często kwestionowana, wiele źródeł twierdzi, że jego matką była Deuteria, a kilka innych że Wizygarda (druga żona Teodeberta I)[potrzebny przypis].

To, że jego matką była Deuteria, jest o wiele bardziej prawdopodobne, gdyż Teudebald urodził się prawdopodobnie w latach 534535 (żoną Teodeberta I była wtedy właśnie Deuteria), została ona oddalona po zabójstwie córki w 536 i dopiero wtedy król wziął za żonę Wizygardę (w 540).

Dzieciobójstwo

[edytuj | edytuj kod]

W 536 roku, myśląc, że jej wówczas nastoletnia córka Adia stanie się jej rywalką, Deuteria zabiła swą córkę. Prawdopodobnie obawiała się, że jej mąż Teodebert I zwróci uwagę na jej rozkwitającą urodę. Morderstwo miało miejsce w pobliżu Verdun. Deuteria wsadziła córkę do powozu ciągniętego przez dzikie woły. Adia jeździła powozem w pustym zbiorniku obok mostu nad rzeką Moza. W pewnym momencie jej matka dała znak, żeby spuścić wodę do zbiornika i Adia utopiła się w rzece.

Odrzucenie

[edytuj | edytuj kod]

Arystokracja Austrazji niechętna obcej królowej zmusiła Teodeberta I do jej oddalenia i poślubienia Wizygardy.

Po tym morderstwie status Deuterii jako królowej Franków i ulubionej żony króla Teodeberta uległ zmianie. Pod naciskiem arystokracji wzięli rozwód i Deoteria została wydalona z dworu męża zostawiając tam nieletniego syna Teudebalda. Król zmarł kilka lat później, ale nikt nie odważył się wezwać matki następcy tronu z powrotem do pałacu.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Gustav Faber, Merowingowie i Karolingowie, PWN, Warszawa 1994, s. 68.