Dodge Circuit EV

Dodge Circuit EV
Ilustracja
Dodge Circuit EV
Producent

Dodge

Projektant

Ralph Gilles

Zaprezentowany

styczeń 2009

Okres produkcji

od 2010
(niezrealizowane)

Miejsce produkcji

Stany Zjednoczone Detroit

Dane techniczne
Segment

sportowe segmentu C

Typy nadwozia

2-drzwiowe coupé

Napęd

tylny

Długość

3900 mm

Szerokość

1714 mm

Wysokość

1150 mm

Rozstaw osi

2330 mm

Liczba miejsc

2

Dane dodatkowe
Modele
bliźniacze

Lotus Europa S
Proton Lekir

Dodge Circuit EV – niezrealizowany projekt elektrycznego samochodu sportowego klasy kompaktowej opracowywany przez amerykańskie przedsiębiorstwo Dodge w latach 2008–2010.

Historia i opis modelu

[edytuj | edytuj kod]
Dodge Cicruit EV - tył

Po otworzeniu w 2007 roku przez ówczesny koncern Chrysler oddziału Envi dedykowanego rozwojowi samochodów elektrycznych, jednym z pierwszych jego projektów został niewielki samochód sportowy zbudowany we współpracy z brytyjskim Lotusem[1]. W pierwszej fazie rozwoju powstał przedstawiony we wrześniu 2008 prototyp Dodge EV, który w całości zapożyczył nadwozie Lotusa Europy S wzbogacone emblematami amerykańskiej firmy przy jednocześnie opracowanych od podstaw nowych podzespołach technicznych[1].

Kolejnym, znacznie bardziej zaawansowanym stadium rozwoju został Dodge Circuit EV, który zadebiutował w styczniu 2009 podczas Detroit Auto Show. Samochód przeszedł obszerniejsze modyfikacje względem brytyjskiego pierwowzoru, otrzymując przeprojektowany zderzak z charakterystycznym wlotem powietrza w kształcie krzyża, nawiązując tym samym do flagowego Dodge'a Vipera[2]. Poza innymi detalami stylistycznymi, producent zastosował także własny odcień lakieru i wystrój minimalistycznej kabiny pasażerskiej. Ponadto wyposażył ją w więcej niż w macierzystym Lotusie elementów, stosując m.in. rozbudowany system nagłośnienia[3].

Anulowanie projektu

[edytuj | edytuj kod]

W momencie prezentacji w styczniu 2009 Dodge Circuit EV był wskazywany przez ówczesny koncern Chrysler jako samochód, który może trafić w ciągu roku do seryjnej produkcji[4]. W połowie 2009 roku udostępniono nawet do testów amerykańskiej prasie kolejny, tym razem malowany na czarno egzemplarz[5]. Plany te uniemożliwił jednak kryzys finansowy, którego rezultatem był upadek Chryslera[6] i likwidacja filii Envi wraz z wycofaniem wszystkich dotychczasowych projektów samochodów elektrycznych[7].

Dane techniczne

[edytuj | edytuj kod]

Układ napędowy Dodge'a Circuit EV, który od podstaw opracowało Envi, oddział Chryslera, utworzyły trzy główne komponenty[3]. Był to 268-konny silnik elektryczny rozwijający do 650 Nm momentu obrotowego, moduł sterujący przepływem energii oraz litowo-jonowe akumulatory pozwalające na średni zasięg ok. 240-320 kilometrów w zależności od stylu jazdy[3]. Prędkość maksymalna wyniosła 190 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h - 5 sekund[3].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]