European Travel Commission (ETC, pol. Europejska Komisja Podróży) – międzynarodowa organizacja non profit, odpowiedzialna za promocję Europy jako kierunku turystycznego. W jej skład wchodzą przedstawiciele 32 narodowych organizacji turystycznych. Należą do niej, poza krajami członkowskimi Unii Europejskiej także Czarnogóra, Islandia, Monako, Norwegia, San Marino, Serbia, Szwajcaria i Turcja[1]. Do Europejskiej Komisji Podróży mogą należeć krajowe organizacje turystyczne wszystkich suwerennych państw w Europie. Europejska Komisja Podróży nie podlega pod Komisję Europejską, choć część środków na prowadzenie swojej działalności pozyskuje z tego źródła[2].
Europejska Komisja Podróży powstała w 1948 roku w Norwegii. Pomiędzy I a II wojną światową Europa zrozumiała, jak ważna jest dla niej branża turystyczna.
1925 – Powołanie krajowych organizacji turystycznych doprowadziło do utworzenia Międzynarodowego Związku Oficjalnych Organizacji Promocji Turystycznej (International Union of Official Tourist Publicity Organizations). Jego pierwszym zadaniem była wspólna kampania reklamowa pt. „Europe Calling”[3].
1947 – Związek został przekształcony w Międzynarodowy Związek Oficjalnych Organizacji Turystycznych (International Union of Official Travel Organisations – IUOTO), który dziś jest znany jako Światowa Organizacja Turystyki (World Tourism Organization – WTO)[3].
1948 – Na pierwszym Zgromadzeniu Ogólnym Międzynarodowego Związku Oficjalnych Organizacji Turystycznych przyjęto zasadę Komisji Regionalnych. Na początku komisję tworzyło 19 krajów europejskich, które wzięły udział w pierwszym Walnym Zgromadzeniu. Od swojego powstania Europejska Komisja Podróży jest organizacją zorientowaną na wyniki. Ściśle współpracuje z agencjami rządowymi i wszystkimi segmentami przemysłu, aby osiągać konkretne cele. W latach 50. priorytetem ETC było uświadomienie rządom znaczenia turystyki w ich gospodarkach narodowych, które zostały zachwiane wskutek II wojny światowej. ETC od początków swojej działalności popiera międzynarodową współpracę i budowanie europejskiej solidarności[3].
W 1948 roku do Europejskiej Komisji Turystyki należało 19 państw. Do ówczesnego Międzynarodowego Związku Oficjalnych Organizacji Turystycznych zaproszono także państwa Europy Wschodniej. Żadne z tych państw nie zaakceptowało zaproszenia ze względów politycznych. Niemcy, Jugosławia, Malta i Cypr dołączyły do Komisji kilka lat później, Polska natomiast w 1994 r[3].
ETC jest organizacją promującą Europę jako kierunek turystyczny na rynkach trzecich. Trzy główne obszary działalności komisji to marketing internetowy, analiza rynku i wysoka jakość działań operacyjnych. ETC dąży do zapewnienia wartości dodanej członkom poprzez wymianę informacji i doświadczenia oraz przez uświadamianie roli krajowych organizacji turystycznych w rozwoju branży[1].
Członkowie wybierają prezesa, trzech wiceprezesów, członków zarządu, dyrektora Grupy Marketingu i dyrektora Grupy Market Intelligence, którzy urzędują przez dwa lata[1].
Obecnie (2019) prezesem ETC jest Peter De Wilde (Belgia-Flandria), natomiast wiceprezesami są: Robert Andrzejczyk (Polska), Antonio Preiti (Włochy), Renaldas Čiužas (Litwa). Prezesi i Wiceprezesi powoływani są na dwa lata[1].
Robert Andrzejczyk został wybrany wiceprezesem ETC 24 maja 2018 roku podczas 95. Walnego Zgromadzenia. To pierwszy Polak w kierownictwie tej organizacji. Odpowiada w niej za obszar Advocacy[4].
Działania Europejskiej Komisji Podróży prowadzone są przez biuro wykonawcze (Executive Unit) z siedzibą w Brukseli. Dyrektorem wykonawczym, kierującym biurem ETC w Brukseli jest Eduardo Santander. Jednostka wykonawcza wspierana jest przez Radę Dyrektorów, Grupę Market Intelligence i Grupę Marketingową. Działania marketingowe są realizowane przez grupy operacyjne na każdym rynku[1].
ETC jest w większości finansowana ze składek członków, które naliczane są zgodnie z ustalonymi kryteriami. Dodatkowe wsparcie finansowe na konkretne kampanie ETC otrzymuje m.in. z Komisji Europejskiej. Wieloletnie wsparcie lokalnego przemysłu dla działań ETC jest dowodem jego wiarygodności. ETC jest zarejestrowana w Belgii jako „association internationale sans but lucratif”, czyli międzynarodowe stowarzyszenie typu non-profit[1].
Przedstawiciele zagranicznych biur europejskich, krajowych organizacji turystycznych, które działają na rynkach dalekiego zasięgu tworzą grupę operacyjną ETC i wybierają przewodniczącego. Ustalają wspólne działania dotyczące promocji Europy na przyszły rok, proponują budżet dla tych działań i zabiegają o wsparcie lokalnego przemysłu.
Obecnie Europejska Komisja Podróży promuje Europę jako kierunek turystyczny za pomocą grup operacyjnych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Azji (Chinach) i Ameryce Południowej (Brazylia). ETC planuje także rozszerzenie działań na inne rynki takie jak Indie i Rosja.
Istotne działania dla ETC omawiane są w dwóch grupach operacyjnych: Market Intelligence Group i Marketing Group. Grupa Market Intelligence (Grupa Wiedzy o Rynku) przeprowadza badania rynku, tworzy podręczniki metodologii i najlepszych praktyk oraz odpowiada za wymianę europejskich danych statystycznych dotyczących turystyki na „TourMIS” (Marketing-Information-System). Grupa Marketingu dostarcza informacji na temat korzystania z mediów cyfrowych przez krajowe organizacje turystyczne, tworzy tzw. „ETC Digital” – „European Travel Commission Digital”, a także raz w roku organizuje Akademię e-Biznesu (e-Business Academy). Prace wszystkich grup operacyjnych są prowadzone przez pracowników krajowych organizacji turystycznych z państw członkowskich.
Oficjalną stroną internetową ETC jest Visiteurope.com. Treść strony jest tworzona wspólnie przez ETC i krajowe organizacje turystyczne. Obecnie ETC promuje Europę jako kierunek turystyczny w imieniu 32 krajów członkowskich[5].