Prof. Fard Alakbarli | |
Data i miejsce urodzenia |
3 stycznia 1964 |
---|---|
Data śmierci |
7 kwietnia 2021 |
Zawód, zajęcie | |
Narodowość | |
Alma Mater | |
Rodzice |
Fərid Urxan oğlu Ələkbərov |
Farid Alakbarli, azer. Fərid Ələkbərli, ros. Фарид Алекперли (ur. 3 stycznia 1964 w Gandży, zm. 7 kwietnia 2021[1]) – azerski uczony, doktor i profesor historii, specjalista w dziedzinie historii nauki, kulturologii i średniowiecznego manuskryptu medycznego, kierownik l Departamentu Informacji i Tłumaczeń Instytutu Rękopisów Narodowej Akademii Nauk Azerbejdżanu, prezes Azerbejdżańskiego Stowarzyszenia Historyków Medycznych (AAMH), delegat krajowy z Azerbejdżanu do Międzynarodowego Towarzystwa Historii Medycyny (ISHM), autor ponad 200 prac naukowych i edukacyjnych, w tym 23 książek i broszur w azerskim, tureckim, rosyjskim, angielskim, niemieckim i włoskim.
Urodził się w Gandży, w rodzinie naukowców-biologów, i dorastał w Baku, stolicy Azerbejdżanu, gdzie przeprowadził się wraz ze swoimi rodzicami w wieku jednego roku. Ukończył szkołę średnią nr 134 (1981) w Baku i Bakijski Uniwersytet Państwowy (1986).
Był znaczącym badaczem historii medycyny w Azerbejdżanie. W 2005 Alakbarli utworzył pierwsze społeczeństwo w historii medycyny w tym kraju – Azerbejdżańskie Stowarzyszenie Historyków Medycznych (AAMH) i zorganizował w Baku pierwsze konferencje naukowe w tej dziedzinie w 2005 i 2006, a także jest autorem pierwszych książek w języku angielskim na temat historii medycyny i rękopisów medycznych w starożytnym i średniowiecznym Azerbejdżanie. Jest także autorem wielu książek w języku azerskim i rosyjskim, w których wiele problemów badana jest historia medycyny i średniowiecznych rękopisów medycznych.
W latach 2004 2005 był odpowiedzialny za program Pamięci Świata UNESCO w Instytucie Rękopisów w Baku. W dniu 29 lipca 2005 UNESCO oficjalnie włączyło trzy średniowieczne rękopisy medyczne z Instytutu Rękopisów Azerbejdżańskiej Akademii Nauk do rejestru programu Pamięć Świata, który obejmuje najbardziej niezwykłe i niezastąpione pisemne zabytki ludzkości.
W latach 2011–2013 był pierwszym naukowcem z Azerbejdżanu, który przez długi czas pracował w tajnych archiwach watykańskich i w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej, gdzie odkryto cenne średniowieczne rękopisy związane z Azerbejdżanem[2][3]
Na podstawie badań średniowiecznych i nowożytnych źródeł (od X do XVIII wieku) w dziedzinie medycyny i farmacji po raz pierwszy zidentyfikował i szczegółowo zbadał koncepcję ochrony zdrowia, która istniała w średniowiecznym Azerbejdżanie. Zidentyfikował i przestudiował główne cechy tej koncepcji: ochronę zdrowia poprzez ochronę środowiska (powietrza, gleby, wody), ochronę zdrowia poprzez właściwe zarządzanie mieszkaniami, zdrowe życie i zapobieganie chorobom (odżywianie, ćwiczenia, praca i odpoczynek, oraz regulacja emocji itp.), leczenie chorób (medycyna i farmacja). Zbadano i zidentyfikowano 724 gatunki roślin, 150 gatunków zwierząt, 115 gatunków minerałów stosowanych w tradycyjnej medycynie średniowiecznego Azerbejdżanu. Sporządzono listę i szczegółowy przegląd systematyczny badanych gatunków oraz informacje o ich właściwościach leczniczych. Zidentyfikowano i przeanalizowano informacje o 866 gatunkach leków wieloskładnikowych, ich klasyfikacyjnych postaciach dawkowania i grupach terapeutycznych[4].
Był autorem sekcji w specjalnym tomie Narodowej Encyklopedii Azerbejdżańskiej poświęconej historii rozwoju wiedzy naukowej w Azerbejdżanie od czasów starożytnych do początku XX wieku.
W 2012 w Moskwie Wszechrosyjska Biblioteka Literatury Zagranicznej Rudomino opublikowała zbiór wybranych, w tym niepublikowanych wcześniej dzieł azerbejdżańskiego filozofa i dramaturga XIX wieku Mirzy Fatali Akhund-Zadeh (Akhundov). Książka została wydana w dwóch językach: azerskim i rosyjskim. Kompilatorzy kolekcji, autorzy tłumaczeń, przedmowa i notatki prof. Farid Alakbarli i Ilya Zayzev.
Rok później w Nowym Jorku ukazała się książka "Memories of Baku" („Wspomnienia z Baku”). Autorem rozdziału, który opowiada historię Baku od czasów starożytnych do początku XX wieku, jest Farid Alakbarli. Książka jest bogato ilustrowana historycznymi zdjęciami Baku z XIX i początku XX wieku[5]
Był autorem książki filozoficznej „Between Lie and Truth: Crisis of the Antihumane Civilization” ("Między kłamstwem a prawdą: kryzys antyhumanistycznej cywilizacji ”), opublikowanej w Baku w języku rosyjskim (2006) i azerskim (2010).
Był autorem 12 książek w różnych językach.
Był autorem 150 prac naukowych; artykuły edukacyjne i popularnonaukowe.