Firma technologiczna – firma, która koncentruje się głównie na produkcji, usługach, badaniach i rozwoju, produktów i usług intensywnie wykorzystujących nowoczesne technologie, najczęściej opartych na informatyce, telekomunikacji, elektronice użytkowej, robotyce i nowo powstających dziedzinach postępu technologicznego. Firmę określa się jako technologiczną, gdy jej modelem biznesowym jest tworzenie, rozwijanie lub wdrażanie nowych technologii[1].
Według corocznego rankingu Fortune dziesięć największych firm technologicznych na świecie, za 2023[a], pod względem przychodów to: Apple Inc., Alphabet Inc., Microsoft, Samsung, Foxconn, Meta Platforms, Huawei, Dell, IBM, Tencent[2].
Amazon miał wyższe przychody niż Apple, ale jest klasyfikowany przez Fortune w sektorze handlu detalicznego. Najbardziej dochodowe firmy wymienione w rankingu 2024 roku to Apple Inc, Alphabet Inc,, Microsoft, Meta Platforms, Nvidia[2].
Alphabet Inc. (właściciel Google), Apple Inc., Meta Platforms (właściciel Facebooka), Amazon.com, Inc. i Microsoft są często określane jako GAFAM lub Wielka Piątka (zaktualizowany akronim GAMAM[b]) międzynarodowych firm technologicznych z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Pięciu gigantów technologicznych może pochwalić się bazami użytkowników liczonymi w miliardach i łączną wartością rynkową wynoszącą prawie siedem bilionów dolarów amerykańskich[c], co czyni ich największymi firmami internetowymi na świecie[3]. Wobec największych firm technologicznych formułowane są obawy, że wskutek gwałtownych wzrostów zajmują dominujące pozycje w gospodarce[4]. Unia Europejska w 2022 wprowadziła w życie Akt o rynkach cyfrowych (DMA), który ma na celu spowodowanie, że europejskie rynki platform cyfrowych staną się bardziej konkurencyjne. DMA stymuluje skuteczniejsze nadzorowanie firm z grupy GAMAM poprzez zakazanie pewnych rodzajów zachowań biznesowych i nakazanie innych[5][6].
Firmy technologiczne są postrzegane jako bardzo innowacyjne[7]. Według rankingu PwC Global Innovation 1000 z 2017, firmy technologiczne stanowiły dziewięć z 20 najbardziej innowacyjnych firm na świecie, przy czym największe wydatki na badania i rozwój poniosły Amazon i Alphabet Inc.[8][9]
W wyniku otwierania przez firmy technologiczne i startupy technologiczne biur pod działalność, w różnych obszarach na całym świecie rozwinęło się wiele regionów lub dzielnic technologicznych: Dolina Krzemowa w Zatoce San Francisco, Silicon Wadi w Izraelu, Silicon Docks w Dublinie, Silicon Hills w Austin, Tech City w Londynie; Digital Media City w Seulu, Zhongguancun w Pekinie, Cyberjaya w Malezji i Cyberabad w Hyderabad w Indiach[10].
Największe firmy technologiczne w Polsce, wg kapitalizacji na 1 stycznia 2024 to: Asseco Poland SA, Wirtualna Polska Holding SA, Asseco South Eastern Europe SA (jest częścią grupy Asseco), Vercom SA, Comarch SA[1].
Sprawami legislacyjnymi i funkcjonowania firm technologicznych w Polsce zajmuje się, utworzona w Sejmie, 29 października 2010, Komisja Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii (INT)[11], od 2015 funkcjonująca pod nazwą Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii (CNT)[12].