Francis James Furey

Francis James Furey
Data i miejsce urodzenia

22 lutego 1905
Summit Hill

Data i miejsce śmierci

23 kwietnia 1979
San Antonio

Biskup San Diego
Okres sprawowania

1966–1969

Arcybiskup San Antonio
Okres sprawowania

1969–1979

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Prezbiterat

15 marca 1930

Nominacja biskupia

17 sierpnia 1960

Sakra biskupia

22 grudnia 1960

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

22 grudnia 1960

Konsekrator

Egidio Vagnozzi

Współkonsekratorzy

Joseph Mark McShea,
Joseph Carroll McCormick

Francis James Furey (ur. 22 lutego 1905 w Summit Hill, zm. 23 kwietnia 1979 w San Antonio) – amerykański duchowny rzymskokatolicki, biskup San Diego i arcybiskup San Antonio.

Biografia

[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do St. Charles Bortorneo Seminary w Overbrook. Następnie odbył studia doktoranckie na Papieskim Wyższym Seminarium Duchownym Rzymu zakończone uzyskaniem doktoratu z filozofii i teologii. 15 marca 1930 otrzymał święcenia prezbiteriatu z rąk kardynała-biskupa Velletri Basilio Pompilja i został kapłanem archidiecezji filadelfijskiej.

W latach 1936–1946 był dyrektorem Immaculate College in Immaculate, a następnie rektorem St. Charles Bortorneo Seminary w Overbrook.

17 sierpnia 1960 papież Jan XXIII mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji filadelfijskiej oraz biskupem tytularnym temnuskim. 22 grudnia 1960 przyjął sakrę biskupią z rąk delegata apostolskiego w Stanach Zjednoczonych abpa Egidio Vagnozziego. Współkonsekratorami byli biskup pomocniczy filadelfijski Joseph Mark McShea oraz biskup Altoona-Johnstown Joseph Carroll McCormick.

Jako ojciec soborowy wziął udział w soborze watykańskim II, którego reform był gorącym zwolennikiem. 21 lipca 1963 papież Paweł VI mianował go koadiutorem biskupa San Diego w Kalifornii (była to pierwsza nominacja tego papieża dla Amerykanina). Diecezję objął po śmierci poprzednika 6 marca 1966.

23 maja 1969 ten sam papież mianował go arcybiskupem San Antonio w Teksasie. Na tej katedrze zwracał szczególną uwagę na problemy Meksykanów, stanowiących większość teksańskich katolików. Wezwał parafie do wspierania wysiłków na rzecz poprawy warunków społecznych i ekonomicznych Latynosów. Na swojego biskupa pomocniczego wypromował kandydaturę Patricka Floresa - pierwszego w historii kapłana pochodzenia meksykańskiego, który został biskupem w Stanach Zjednoczonych.

Abp Furey znany był z odmówienia zamieszkania w pałacu arcybiskupim i mieszkania w dwupokojowym mieszkaniu oraz wystąpień telewizyjnych, w których przedstawiał swoje stanowisko w kontrowersyjnych sprawach. Zmarł na nowotwór w San Antonio.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]