Friedrich Navratil

Friedrich Navratil
10 zwycięstw
Ilustracja
W mundurze Lotnictwa NDH
generał pilot generał pilot
Data i miejsce urodzenia

19 lipca 1893
Sarajewo

Data i miejsce śmierci

1947
Zagrzeb

Przebieg służby
Lata służby

1914–1945

Siły zbrojne

K.u.k. Luftfahrtruppen
Królewskie Jugosłowiańskie Siły Powietrzne
Lotnictwo NDH

Jednostki

Flik 13, Flik 11, Flik 41J, Flik 3J

Stanowiska

dowódca Flik 3J,
minister obrony NDH

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa,
II wojna światowa

Odznaczenia
Order Korony Króla Zwonimira Krzyż Zasługi Wojskowej (w czasie wojny) Medal Zasługi Wojskowej „Signum Laudis” (w czasie wojny) Krzyż Żelazny (1813) II Klasy

Friedrich Navratil (ur. 19 lipca 1893 w Sarajewie, zm. 1947 w Zagrzebiu) – austro-węgierski as myśliwski z czasów I wojny światowej, w czasie II wojny światowej generał Lotnictwa NDH.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w chorwackiej rodzinie w Sarajewie ówcześnie leżącym w okupowanej przez Austro-Węgry Bośni i Hercegowinie. Od najmłodszych lat interesował się armią i po skończeniu szkoły podstawowej wstąpił do korpusu kadetów, a później do 1 Bośniacko-Hercegowińskiego Pułku Piechoty, który uchodził za najlepszy w armii Austro-Węgier.

Kiedy wybuchła I wojna światowa, walczył przeciw Serbii, ale 21 sierpnia 1914 roku został postrzelony. Po wyleczeniu brał udział w drugiej ofensywie przeciwko Serbii, ale został ponownie ranny. Powrócił na front w 1915 roku i walczył przeciw Włochom.

Na początku 1917 roku złożył podanie o przeniesienie do lotnictwa. W kwietniu rozpoczął naukę w szkole w Wiener Neustadt i po jej skończeniu otrzymał przydział do Flik 13, walczącej na wschodzie, a następnie do Flik 11. Ze względu na małe natężenie walk i wynikający stąd brak doświadczenia, przeszedł dodatkowe szkolenie w Campoformido, przed przeniesieniem do Flik 41J, dowodzonej przez Godwina Brumowskiego. Navratil pierwsze zwycięstwo odniósł 17 kwietnia 1918, zestrzeliwując razem z Brumowskim Sopwitha Camela w okolicach Arcade.

9 czerwca został mianowany dowódcą stacjonującej na lotnisku Romagnano koło Trento eskadry Flik 3J, w której służyło wielu Polaków, m.in. Stefan Stec, Franciszek Peter i Stanisław Tomicki. Latając jako dowódca Flik 3J zestrzelił w sierpniu 5 samolotów wroga.

21 września podczas lądowania Navratil rozbił się na swoim Oeffagu D.III, odnosząc ciężkie rany. Nie wrócił już do latania bojowego.

W dwudziestoleciu międzywojennym służył w lotnictwie jugosłowiańskim i doszedł do stopnia generała. W 1941 roku, po ustanowieniu Niepodległego Państwa Chorwackiego, został ministrem obrony w rządzie Ante Pavelića. Mimo iż był umiarkowanym politykiem i starał się zapobiegać czystkom wśród ludności serbskiej, po zakończeniu II wojny światowej sąd ludowy komunistycznej Jugosławii skazał Friedricha Navratila na śmierć. Wyrok wykonano w 1947 roku.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]