Gwiazdy moim przeznaczeniem

Gwiazdy moim przeznaczeniem
Tiger! Tiger!
ilustracja
Autor

Alfred Bester

Tematyka

fantastyka naukowa

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Wielka Brytania

Język

angielski

Data wydania

1956

Wydawca

Sidgwick & Jackson

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1992

Wydawca

CIA-Books Svaro

Przekład

Jarosław Gohling

Gwiazdy moim przeznaczeniem (tyt. oryg. The Stars My Destination) – powieść fantastycznonaukowa amerykańskiego pisarza Alfreda Bestera z gatunku space opera, wydana po raz pierwszy w 1956 w Wielkiej Brytanii pod tytułem Tiger! Tiger!. W Polsce ukazała się najpierw w 1983 w odcinkach w miesięczniku „Fantastyka” (numery 8/1983 – 10/1983) pod tytułem Gwiazdy – moje przeznaczenie. W formie książkowej ukazała się najpierw w wydawnictwie CIA-Books Svaro w 1992 w tłumaczeniu Jarosława Gohlinga, a następnie w 2006 w wydawnictwie Solaris w przekładzie Andrzeja Sawickiego.

Opis fabuły

[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści rozgrywa się w przyszłości w XXV wieku. Człowiek zasiedlił Układ Słoneczny, opanował również umiejętność teleportacji, ale tylko w obrębie planety. Pomocnik mechanika kosmicznego Gully Foyle jako jedyny przeżył katastrofę statku kosmicznego „Nomad”. Kiedy mijający jego wrak w przestrzeni kosmicznej inny statek „Vorga” nie udzielił rozbitkowi pomocy, Foyle poprzysiągł mu zemstę.

Historia prywatnej wendety Foyla wpleciona jest – na podobieństwo powieści Hrabia Monte Christo – w los wojny międzyplanetarnej.

Historia wydania

[edytuj | edytuj kod]

Powieść miała się ukazać w połowie lat 70. w serii Wydawnictwa LiterackiegoStanisław Lem poleca”, ale książka została odrzucona przez wydawnictwo za rzekomy imperializm[1], co stało się jedną z przyczyn, dla których seria nie była kontynuowana[2][3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Orliński 2021 ↓, s. 330.
  2. Katarzyna Waligóra: Historia konfliktu. didaskalia.pl, 2020-12. [dostęp 2021-05-23]. (pol.).
  3. Joanna Szczęsna: Mój pogląd na literaturę. Dzieła zebrane, Lem, Stanisław. wyborcza.pl, 2003-08-28. [dostęp 2021-05-23]. (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]