HMS Otus (1962)

HMS Otus
Ilustracja
HMS „Otus”
Klasa

okręt podwodny

Typ

Oberon

Historia
Stocznia

Scotts Shipbuilding and Engineering Company, Greenock

Początek budowy

31 maja 1961

Wodowanie

17 października 1962

 Royal Navy
Wejście do służby

5 października 1963

Los okrętu

Przekształcony w muzeum

Dane taktyczno-techniczne
Wyporność

2410 t
(na powierzchni 2030 t)

Długość

90 m

Szerokość

8,1 m

Zanurzenie

5,5 m

Prędkość

12 węzłów (22 km/h) (w zanurzeniu 17 węzłów (31 km/h))

Wyrzutnie torpedowe

6 ×533 mm na dziobie, 20 torped, 2 × 533 mm krótkie rufowe, 2 torpedy. Przedni dział torpedowy mógł przenosić 50 min zamiast torped.

Załoga

69

HMS Otus był okrętem podwodnym Royal Navy typu Oberon zwodowanym w 1962. Okręt został wycofany ze służby w latach 90. i jest obecnie okrętem muzeum w Niemczech.

Budowa

[edytuj | edytuj kod]

Został zbudowany w 1962 w stoczni Scotts Yard w Greenock, w Szkocji. Testy podwodne przeszedł w wodach szkockich, głównie w Loch Long i Loch Fyne. Jego numer taktyczny (S18) był wymalowany białą farbą na kiosku do 1964 roku kiedy znakowanie w ten sposób okrętów zostało zaniechane.

Służba w Royal Navy

[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym zadaniem „Otusa” było między innymi przeprowadzenie dużych ćwiczeń rakietowych na Oceanie Atlantyckim oraz wizyta w USA i Kanadzie.

„Otus” brał udział w 1977 w Srebrnym Jubileuszu floty na akwenie Spithead, gdzie był częścią flotylli okrętów podwodnych.

Okręt uczestniczył w operacji Granby podczas I wojny w zatoce perskiej.

Ćwiczenia ucieczki na dużej głębokości

[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 1987 roku grupa brytyjskich i międzynarodowych podwodniaków wzięła udział w ćwiczeniach na pokładzie „Otusa” w Bjornafjorden niedaleko Bergen w Norwegii. Sprawdzali oni na coraz większych głębokościach jak wiele może wytrzymać człowiek. Dwóch nurków doszło do głębokości 183 metrów ustanawiając nowy rekord świata, który do dzisiaj nie został pobity. Obaj nie odnieśli żadnych długofalowych powikłań zdrowotnych i zostali uhonorowani przez Imperium Brytyjskie za ten wyczyn.

Wycofanie ze służby i stworzenie Muzeum

[edytuj | edytuj kod]

„Otus” został wycofany ze służby we wczesnych latach 90. i pozostawał w Portsmouth przez kilka lat. Został on później zakupiony przez niemieckiego biznesmena, który zacumował go w porcie Sassnitz na wyspie Rugia w Niemczech aby pełnił rolę pływającego morskiego muzeum.

Dowódcy okrętu

[edytuj | edytuj kod]
Od Do Kapitan
1977 1977 Lieutenant N D V Robertson
1979 1979 Lieutenant Commander P R Anderson

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]