Heather Houston

Heather Houston
Data i miejsce urodzenia

1959
Red Rock

Obywatelstwo

Kanada

Dorobek medalowy
Mistrzostwa świata
Srebro
Glasgow 1988
Złoto
Milwaukee 1989
Tournament of Hearts
Złoto
Fredericton 1988
Złoto
Kelowna 1989
Brąz
Ottawa 1990
Brąz
Saskatoon 1991

Heather Houston, kanadyjska curlerka, mistrzyni świata z 1989.

Houston z zespołem Lakehead Curling Club w Thunder Bay wygrała mistrzostwa prowincji i wystąpiła na Scott Tournament of Hearts 1988. Drużyna ta została utworzona rok wcześniej[1]. Reprezentantki Ontario z bilansem 7-4 musiały rozegrać mecze barażowe przeciwko Manitobie i Kolumbii Brytyjskiej. Houston w obydwu meczach okazała się lepsza, pokonała także w półfinale Saskatchewan (Michelle Schneider). W finale zmierzyła się z obrończynią tytułu mistrzowskiego Pat Sanders, przejmując ostatni end za jeden punkt wygrała mecz wynikiem 6:5[2]. Było to pierwsze w historii mistrzostwo w tej rywalizacji zdobyte przez zespół z Northern Ontario[1].

Podczas Mistrzostw Świata w Glasgow Kanadyjki awansowały do fazy play-off. W półfinale łatwo pokonały Szwedki (Anette Norberg) 10:4, ostatecznie zdobyły srebrne medale – w finale lepsze okazały się być Niemki (9:3; Andrea Schöpp)[3].

W sezonie 1988/1989 ekipa Heather Houston miała zapewniony udział w Mistrzostwach Kanady 1989 jako Team Canada. Z takim samym bilansem wygranych i porażek jak rok wcześniej znów musiała rozegrać mecze tie-break, zwyciężyła tam nad Nową Szkocją (Colleen Jones) 8:6. W półfinale znów pokonała z Michelle Schneider. Zespół z Thunder Bay obronił tytuł mistrzyń kraju, mecz finłowy przeciwko Manitobie (Chris More) zakończył się wynikiem 11:5[4]. Był to drugi raz, gdy drużynie udało się obronić tytuł mistrzowski, wcześniej w latach 1971-1973 dokonała tego Vera Pezer. Na Mistrzostwach Świata 1989 zespół Houston łatwo awansował do ostatniej fazy finałowej. W półfinale Kanadyjki zrewanżowały się Niemkom (Schöpp) za porażkę w finale w poprzednim roku. Rywalkami w finale okazały się Norweżki (Trine Trulsen) i to one wygrały spotkanie w Round Robin. W drugim spotkaniu lepsze wynikiem 8:5 lepsza okazała się reprezentacja Kanady i to ona zdobyła mistrzostwo świata[5].

Rok później na mistrzostwach Kanady ponownie jako Team Canada zespół Houston grał dobrze. Ostatecznie zawodniczki zajęły 3. miejsce po porażce 3:8 w półfinale przeciwko zespołowi z rodzinnego Ontario (Alison Goring)[6]. W 1991 zespół ze zmienioną zawodniczką na pozycji otwierającej wygrał rywalizację prowincjonalną w Ontario. Po raz kolejny Houston musiała rozgrywać mecze barażowe, tym razem przeciwko Sandrze Peterson. Po wyeliminowaniu 6:3 Saskatchewan sama przegrała półfinał z Nowym Brunszwikiem (Heidi Hanlon) 7:9 i znów zajęła 3. Lokatę[7].

W 1989 przyznano jej Velma Springstead Trophy - nagrodę dla najwybitniejszych kanadyjskich zawodniczek, nie ma innej curlerki, która może poszczycić się tą nagrodą. Dodatkowo w 1994 została włączona do Canadian Curling Hall of Fame[8] i Northwestern Ontario Sports Hall of Fame[1]. W 1996 wygrała pierwszy kobiecy turniej JVC TSN Women's Skin Game.

Heather po raz ostatni na zawodach wysokiej rangi pojawiła się jako rezerwowa w zespole Kristy Scharf na Scotties Tournament of Hearts 2007. Houston nie wystąpiła w żadnym z meczów, Ontario uplasowało się na 6. miejscu[9].

Drużyna

[edytuj | edytuj kod]
Czwarta Trzecia Druga Otwierająca
1990/1991 Heather Houston Lorraine Lang Diane Adams Diane Pushkar
1986/1990 Tracy Kennedy

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]