Heliophanus furvus

Heliophanus furvus
Wesołowska et Haddad, 2014
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Rodzina

skakunowate

Rodzaj

Heliophanus

Podrodzaj

Heliocapensis

Gatunek

Heliophanus (Helafricanus) furvus

Heliophanus furvusgatunek pająka z rodziny skakunowatych.

Gatunek ten opisany został w 2014 roku przez Wandę Wesołowską i Charlesa Haddada[1][2].

Samce osiągają 1,9 mm długości prosomy i 2,3 mm długości opistosomy, zaś samice od 2,1 do 2,3 mm długości prosomy i od 2,3 do 2,7 mm długości opistosomy. Ubarwienie ciała jest metalicznie czarne z wąską, białą linią biegnącą przez środek karapaksu i opistosomy. Warga dolna, endyty i sternum są ciemnobrązowe, nogogłaszczki czarne, a kądziołki przędne czarniawe. Na ciemnoszarym spodzie opistosomy widnieją trzy słabo zaznaczone, jasne przepaski. Samiec ma nogogłaszczki z małym guzkiem na spodzie uda, długą apofizą na rzepce, spiczastą grzbietową apofizą goleni i nieco zakrzywionym, osadzonym poniżej czubka bulbusa embolusem. U samicy tylno-boczna para otworów kopulacyjnych jest odgięta, a epigynum stosunkowo słabo zesklerotyzowane jak na podrodzaj[2].

Pająk afrotropikalny, znany wyłącznie z dystryktu Quthing w południowym Lesotho[1][2]. Odławiany pod kamieniami i w ściółce, na wysokości od 1800 do 2100 m n.p.m.[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Norman I. Platnick: Heliophanus furvus. [w:] World Spider Catalog Version 18.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2017-11-25].
  2. a b c d W. Wesolowska, C. R. Haddad. An overview of the jumping spiders of Lesotho (Araneae: Salticidae), with descriptions of six new species. „African Invertebrates”. 55 (2), s. 229-268, 2014.