Herman Davis

Herman Davis
Pseudonim

Bongo Herman

Data i miejsce urodzenia

ok. 1948
Kingston

Instrumenty

bębny Nyabinghi, perkusja, bongosy, konga, perkusjonalia

Gatunki

reggae, rocksteady, dancehall

Zawód

bębniarz, perkusista

Herman Davis, znany również jako Bongo Herman (ur. ok. 1948 w Kingston) – jamajski bębniarz i perkusista, uznawany za najlepszego współczesnego bębniarza Nyabinghi[1]; jako muzyk sesyjny wziął udział w nagraniach na kilkaset różnych albumów, głównie z gatunku roots reggae, rocksteady i dancehall[2].

Urodził się i dorastał w Trenchtown, największych slumsach na przedmieściach stolicy Jamajki. Karierę rozpoczął jako nastolatek, występując w popularnym show radiowym dla młodych talentów "Vere Johns Opportunity Hour". W kwietniu 1966 roku zagrał na bębnach podczas uroczystości powitalnej na cześć odwiedzającego Jamajkę cesarza Etiopii Haile Selassiego na lotnisku im. Normana Manleya. W roku 1969 wspólnie z gitarzystą Erikiem "Bingy Bunny" Lamontem stworzył duet instrumentalny nagrywający dla znanego producenta, Derricka Harriotta. Od tej pory na stałe wszedł w krąg najlepszych muzyków sesyjnych na Jamajce i był regularnie angażowany przez wszystkich kluczowych producentów. Nagrywał z niemal całą czołówką zespołów oraz wokalistów rocksteady i roots reggae. Zagrał samego siebie w epizodycznej roli w kultowym dla fanów reggae filmie Rockers w reżyserii Teda Bafaloukosa (1978)[3].

W ostatnich latach współpracuje również jako perkusista z wokalistami nurtu modern roots reggae i dancehall; wziął też udział w nagraniach na kilka popularnych riddimów stylizowanych na chanty Nyabinghi (m.in. Sizzla – "Mek Dem Secure", Lutan Fyah – "Hail the King", Gyptian – "Serious Times"). Ponadto wciąż aktywnie koncertuje, dając popis swoich bębniarskich umiejętności w ramach różnego rodzaju imprez i festiwali. W swoje występy często wplata liczne elementy humorystyczne; w taki sposób fragment jego koncertu w Kingston w maju 2013 roku opisała dziennikarka tamtejszej gazety The Jamaica Gleaner:

Punktem kulminacyjnym wieczoru był moment, w którym Bongo Herman zaczął wyjmować z przytarganej ze sobą torby kolejne instrumenty, na których zamierzał zagrać. Po chwili obok niego stały już między innymi: dzwony rurowe, tamburyn a także emaliowany nocnik. Zgromadzona publika z trudem starała się powstrzymać od śmiechu, gdy Bongo Herman nagle wyciągnął z torby olbrzymie gacie.

Davina Henry, The Jamaica Gleaner[4]

W grudniu 2006 roku jeden z synów muzyka, Dwight Davis, został zastrzelony przez grupę uzbrojonych mężczyzn, którzy wtargnęli rankiem do jego domu. W zamachu, którego motywów nie udało się ustalić, zginęła również przyrodnia siostra Dwighta, Jannet Mason[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Bongo Herman – Jamaica's #1 Nyabinghi Man. www.yardflex.com. [dostęp 2013-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-08)]. (ang.).
  2. Bongo Herman: Appearances & Credits. www.discogs.com. [dostęp 2013-10-12]. (ang.).
  3. Rockers (1978): Pełna obsada. www.filmweb.pl. [dostęp 2013-10-12]. (ang.).
  4. Vibrant Beats from Bongo Herman and Friends. www.jamaica-gleaner.com. [dostęp 2013-10-12]. (ang.).
  5. No Motive for Bongo Family Murders. www.jamaica-star.com. [dostęp 2013-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-14)]. (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]