Hełm wz. 63 – polski hełm przeznaczony dla wojsk powietrznodesantowych wprowadzony w latach 60. w Wojsku Polskim, wycofany.
W Wojsku Polskim hełmy wz. 63 były używane przez żołnierzy 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej oraz licznych jednostek specjalnych (JW 4101, 56 KS czy 62 KS) od lat 60. XX wieku do drugiej dekady XXI wieku[1].
Polska Rzeczypospolita Ludowa wyeksportowała pewną liczbę hełmów wz.63 do NRD oraz Iraku.
Czerep hełmu wz. 63 ma kształt owalnej czaszy bez daszka i nakarczka. Wymiary czerepu wynoszą: wysokość 140 mm, długość 245 mm (po zmianach 243 mm), szerokości 206 mm (po zmianach 213 mm). Masa hełmu wraz z pełnym wyposażeniem wynosi ok. 1,5 kg. W czerepie umieszczono otwory wentylacyjne: po dwa z każdego boku.
Fasunek niemal identyczny jak ten z hełmu wz. 50, różnica polega na zastosowaniu dodatkowego amortyzatora w postaci podkładki z tworzywa piankowego. Dodatkowo w hełmie zastosowano wałek amortyzacyjny (wzdłuż obrzeża hełmu, wystaje nieco zabezpieczając przed ostrą krawędzią) oraz pilotkę ze skóry (krótsza niż w hełmach motocyklowych). Po bokach pilotki znajdują się kieszonki na słuchawki.
Hełmy malowane są lakierem gładkim w kolorze khaki. Wraz z hełmem wz. 63 stosuje się siatki maskujące oraz pokrowce.
W marcu 2015 roku 6 Brygada Powietrznodesantowa oraz 25 Brygada Kawalerii Powietrznej otrzymały ponad 5 tysięcy nowych hełmów HA-03 wyprodukowanych przez Maskpol, które docelowo miały zastąpić hełmy wz. 63[2]. Nowe hełmy pozostawały na wyposażeniu do marca 2016, kiedy to zostały wycofane ze szkolenia spadochronowego z uwagi na wady konstrukcyjne (są jednak dalej wykorzystywane w szkoleniu naziemnym)[3]. W związku z tym na wyposażeniu wojsk powietrznodesantowych wciąż pozostają hełmy wz. 63.