Illinois Holocaust Museum and Education Center

Illinois Holocaust Museum
and Education Center
Ilustracja
Widok zewnętrzny muzeum
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Illinois

Miejscowość

Skokie

Adres

9603 Woods Drive

Data założenia

1981/2009

Zakres zbiorów

holocaust

Położenie na mapie Chicago
Mapa konturowa Chicago, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Illinois Holocaust Museumand Education Center”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Illinois Holocaust Museumand Education Center”
Położenie na mapie Illinois
Mapa konturowa Illinois, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Illinois Holocaust Museumand Education Center”
Ziemia42°03′24,815″N 87°45′46,087″W/42,056893 -87,762802
Strona internetowa

Illinois Holocaust Museum and Education Center – muzeum znajdujące się we wchodzącej w skład metropolii chicagowskiej miejscowości Skokie, w stanie Illinois. Poświęcone jest pamięci ofiar holocaustu i walce z nienawiścią, uprzedzeniami i obojętnością. Misję swą realizuje poprzez wystawy, a także programy edukacyjne i akcje pomagające walczyć o prawa człowieka i potępienie ludobójstwa.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Organizacja o nazwie Holocaust Memorial Foundation of Illinois, która opiekuje się założeniem, założyła pierwsze małe muzeum w roku 1981, w odpowiedzi na zamiar zorganizowania przez ugrupowanie neo-nazistowskie przemarszu przez Skokie[1], gdzie mieszkało wiele osób, które przeżyły holocaust.

Muzeum w nowym kształcie i lokalizacji zostało otwarte dla publiczności 19 kwietnia 2009 roku, a głównymi mówcami podczas uroczystości byli Bill Clinton i gość specjalny Elie Wiesel. Prezydent Barack Obama pojawił się na nagraniu wideo, podobnie jak Szimon Peres, prezydent Izraela[2].

Po strzelaninie, do jakiej doszło 10 czerwca 2009 roku w United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie, także w muzeum w Skokie zaostrzono wymogi bezpieczeństwa[3].

Budowla

[edytuj | edytuj kod]
Sala Pamięci

Budynek zaprojektował architekt Stanley Tigerman. Przy projektowaniu wnętrz i wystawy stałej współpracował z nim Yitzchak Mais, były dyrektor instytutu Jad Waszem. Wystawa stała holocaustu zajmuje przyziemie, ale znajdują się tu również audytorium, hall głównego wejścia z recepcją i stanowiskiem informacyjnym, szatnia, sklepik z pamiątkami i biblioteka. Na wyższej kondygnacji znajduje się Sala pamięci, galeria sztuki, górna część audytorium i biura zaś w podziemiach sale wykładowe, wystawa dla dzieci, wystawa poświęcona historii muzeum oraz sala konferencyjna[4].

Fronton budynku dzieli się na dwie części. W czarnej części znajdują się drzwi wejściowe, w białej zaś wyjściowe. Przed budynkiem ustawiono dwie konstrukcje przestrzenne przypominające kształtem ażurowe pochodnie. Do muzeum prowadzi wąska aleja z niewielkim parkingiem po jej północno-wschodniej stronie. Od autostrady międzystanowej 94 budynek oddziela obsadzony drzewami stok[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Lisbeth Levine. Skokie To Open New Holocaust Museum: Site of Neo-Nazi March That Launched Shoah Education. „The Forward”, 2009-04-17. [dostęp 2015-04-18]. (ang.). 
  2. Ben Goldberger. Illinois Holocaust Museum Opens In Skokie: Bill Clinton, Elie Wiesel Address Crowd Of Thousands. „The Huffington Post”, 2009-04-19. (ang.). 
  3. Mike Isaacs, D.C. shooting prompts heightened security at Illinois Holocaust Museum, „Skokie Review”, 10 czerwca 2009 [dostęp 2015-04-17] [zarchiwizowane z adresu 2009-06-14] (ang.).
  4. Gavriel D. Rosenfeld. Skokie Builds to Remember. „The Forward”, 24 kwietnia 2009. (ang.). 
  5. Illinois Holocaust Museum and Education Center