Innamorati, również amorosi – Kochankowie lub Zakochani, typ postaci z commedia dell’arte.
W typowej komedii dell’arte pojawiało się dziesięć do dwunastu osób[1] (choć w niektórych przypadkach mogło być ich więcej[2]): dwaj vecchi[2] (Dottore, Pantalone), dwaj zanni[2] (np. Arlekin, Brighella, Scapino) oraz Kapitan, servetta[2] i dwie lub trzy pary kochanków[a][3]. Z jednej strony, Kochankowie to postaci kluczowe, ponieważ wokół ich perypetii obracała się intryga utworu, z drugiej – jako postaci byli znacznie mniej interesujący niż inni bohaterowie[4].
Kochankowie, w przeciwieństwie do vecchi i zanni nie byli postaciami komicznymi, dlatego nie nosili masek[5]. Byli ubrani elegancko i zgodnie z modą[6], mówili dialektem toskańskim[6] (który miał już wtedy status języka literackiego i wzorcowego[7]), do swoich improwizowanych kwestii wplatali cytaty literackie[5], czasami zamiast improwizować, recytowali kunsztowne dialogi z pamięci[8]. Wymagano od nich także biegłości w muzyce i w tańcu[9].
Mężczyźni nosili m.in. imiona Orazio, Silvio, Ortensio[6], Lelio, Leandro[10], kobiety Isabella, Angelica, Eularia, Flaminia[6], a także wiele innych[6].