Iwan Argunow

Iwan Argunow
Ilustracja
Autoportret, lata 50. XVIII w.
Data i miejsce urodzenia

1729
Moskwa

Data i miejsce śmierci

1802
Moskwa

Narodowość

rosyjska

Dziedzina sztuki

malarstwo, portret

Iwan Argunow, ros. Иван Петрович Аргунов (ur. 1729, zm. 1802 w Moskwie) – rosyjski malarz i pedagog, prekursor rosyjskiego malarstwa portretowego.

Był synem chłopa pańszczyźnianego, należącego do hrabiego Szeremietiewa, wychowywał go wuj Siemion Michajłowicz Argunow pełniący funkcję majordomusa na dworze hrabiego. W latach 1746–1749 uczył się u niemieckiego malarza Georga Christopha Grootha (1716–49), który pracował m.in. dla cesarzowej Elżbiety i członków rodziny Szeremietiewów. Pierwszymi pracami, jakie wykonał, były ikony do pałacu w Carskim Siole i monastyru we wsi Woskriesjenskoje (obecnie Istra).

W późniejszym okresie Argunow malował przede wszystkim portrety, których zachowało się ok. 60. Jego prace odznaczają się analizą psychologiczną modeli i umiejętnością oddawania ich cech indywidualnych. Artysta czerpał inspirację zarówno ze sztuki barokowej, jak i tradycyjnego malarstwa rosyjskiego. Był również cenionym nauczycielem, jego uczniami byli m.in. Anton Losenko i Fiodor Rokotow, późniejsi wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Dwaj synowie Argunowa, Nikołaj i Jakow byli także malarzami, inny syn, Paweł, został architektem.

Wybrane prace

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Janina Michałkowa (red.), Galeria malarstwa obcego. Przewodnik, Warszawa: Muzeum Narodowe w Warszawie, 1964, s. 142.
  • Web Gallery of Art – biogram i galeria. [dostęp 2010-07-30]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]