Data urodzenia |
1989 |
---|---|
Zawód, zajęcie |
działaczka praw człowieka |
Narodowość |
gambijska, amerykańska |
Alma Mater |
Georgia Southwestern State University, University of Central Florida |
Jaha Dukureh (ur. 1989) – działaczka praw kobiet z Gambii oraz przeciwko okaleczaniu narządów płciowych kobiet. Jako niemowlę została poddana okaleczeniu żeńskich narządów płciowych. Jest założycielką i dyrektorem wykonawczym Safe Hands for Girls, organizacji, która walczy o zakaz wykonywania FGM.
Dukureh urodziła się w Gambii. Jako tygodniowe niemowlę poddana okaleczeniu żeńskich narządów płciowych typu III[1]. Gdy miała 15 lat zmarła jej matka. Po jej śmierci ojciec podjął decyzję o wydaniu córki za mąż za nieznanego jej, o 30 lat starszego mężczyznę i wysłał ją do Nowego Jorku[2]. Ponieważ były problemy ze skonsumowaniem małżeństwa musiała przejść operację, która miała cofnąć infibulację, co Dukureh porównała z „ponownym przejściem przez FGM”[3]. Małżeństwo Dukureh rozpadło się i została sama. Pomimo trudności spowodowanych brakiem zgody opiekuna prawnego, podjęła naukę w liceum w Nowym Jorku. Jako siedemnastolatka przeprowadziła się do Atlanty, gdzie ponownie wyszła za mąż. Mieszka tam do dziś (2020) i jest matką trójki dzieci[1].
W 2013 roku Dukureh ukończyła studia licencjackie z zarządzania na Georgia Southwestern State University[4]. W tym samym roku założyła Safe Hands for Girls, organizację non-profit działającą przeciwko FGM[5][3]. Pod koniec 2015 roku otrzymała obywatelstwo amerykańskie. W 2018 roku ukończyła studia magisterskie z zarządzania organizacjami non-profit na University of Central Florida[6].
Jej działalność doprowadziła do wprowadzenia w 2015 roku zakazu okaleczania żeńskich narządów płciowych w Gambii[7][8].
W 2017 roku odbyła się premiera filmu dokumentalnego Jaha's Promise, opowiadającego jej historię, którego producentem był The Guardian[9][10].
W 2013 roku założyła organizację Safe Hands for Girls, której celem jest walka z FGM (okaleczeniem kobiecych narządów płciowych) i małżeństwami dzieci. Dukureh pełni w organizacji rolę dyrektora wykonawczego[11]. Była liderką kampanii prowadzonej od 2014[12] przez „The Guardian” na rzecz zwalczania FGM[9]. W kwietniu 2016 roku została wpisana na listę Time 100. Amerykański tygodnik Time od 1999 roku typuje stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie w danym roku[13]. W lutym 2018 roku została mianowana regionalnym ambasadorem ONZ na rzecz kobiet w Afryce[14][15]. W tym samym roku norweska działaczka Jette Christensen zgłosiła jej kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla[16]. Otrzymała Medal Valle-Kill Eleanor Roosevelt[17].