Języki Chile

Chile jest krajem, w którym we wszelkich sferach życia dominuje język hiszpański. Wyjątkami są niektóre społeczności imigranckie bądź izolowane, które zachowują własne języki. Na terytorium Chile stwierdzono obecność dziewięciu języków żywych oraz siedmiu wymarłych[1].

Język hiszpański

[edytuj | edytuj kod]

Spośród ok. 16 milionów Chilijczyków, 14 milionów posługuje się chilijskim hiszpańskim jako językiem ojczystym[1]. Odmiana ta jest zbliżona w wymowie do andaluzyjskiego hiszpańskiego, natomiast trudna do zrozumienia dla posługującego się kastylijskim hiszpańskim.

Języki rodzime

[edytuj | edytuj kod]

W Chile mieszka ok. 700 tys. Mapuczy, z czego ok. 200 tys. posługuje się językiem mapudungun[1].

Chilijskim keczua posługuje się ok. 8,2 tys. osób, zwłaszcza w północno-wschodniej części kraju. Przypuszcza się, że język ten jest identyczny lub bardzo podobny do południowoboliwijskiego dialektu keczua[1].

Rapanui to polinezyjski język używany na Wyspie Wielkanocnej. Posługuje się nim ok. 3,4 tys. Chilijczyków, z czego 3,2 tys. zamieszkuje wyspę, zaś 200 mieszka poza nią.

Językiem huilliche, według spisu z 1982, posługuje się ok. 2 tys. osób, mieszkających głównie w regionach Los Ríos i Los Lagos. Większość z nich była w podeszłym wieku, zatem wątpliwe jest, czy ten język przetrwał do dziś[1].

Pozostałe

[edytuj | edytuj kod]

Chociaż szacuje się, że od 150 do 200 tys. Chilijczyków ma niemieckie pochodzenie, liczba osób posługujących się językiem niemieckim zaczęła spadać od momentu zakończenia II wojny światowej. W latach 80. szacowano, że językiem tym posługuje się ok. 35 tys. Chilijczyków pochodzenia niemieckiego, obecnie zaś posługuje się nim 20 tys. osób, głównie w rejonie Los Lagos[3].

Zgodnie z danymi Światowej Federacji Głuchych, w Chile mieszka ok. 66,5 tys. głuchych[4], jednak liczba osób posługujących się chilijskim językiem migowym jest nieznana.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g Chile, [w:] Ethnologue: Languages of the World, Dallas: SIL International [dostęp 2010-10-14] (ang.).
  2. Marcelo Silva: Fallece a los 93 años Cristina Calderón, la última hablante del idioma Yagán. Emol.com, 2022-02-16. [dostęp 2022-10-06]. (hiszp.).
  3. Oliver Zöllner: Generating Samples of Diasporic Minority Populations: A Chilean Example (ang.)
  4. WFD Global Survey Report for South America 2008. [dostęp 2010-07-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-16)]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]