Kościół katolicki w Kenii

Katedra w Nairobi
Katedra w Nyeri

Kościół katolicki w Kenii (ang. Catholic Church in Kenya) – wspólnota będąca częścią ogólnoświatowego Kościoła rzymskokatolickiego. Według spisu powszechnego w 2021 roku zrzesza blisko 10 milionów wiernych (20,6% populacji Kenii), w kraju przeważająco protestanckim.

W badaniu Georgetown University z 2023 roku, które uwzględniło 36 krajów z dużą populacją katolików – 73% katolików w Kenii twierdzi, że uczestniczy we Mszy św. przynajmniej raz w tygodniu, co jest drugim wynikiem na świecie, po Nigerii[1].

Kościół katolicki w Kenii prowadzi około 497 szpitali misyjnych, co stanowi około 30% wszystkich placówek opieki zdrowotnej w kraju[2].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Najwcześniejsze ślady Kościoła katolickiego w Kenii zaczynają się od misjonarzy, którzy spenetrowali państwo w 1498 r., na czele z Vasco da Gamą[3].

W 1599 roku Francisco da Gama poinformował, że kościół w Mombasie był prawie ukończony i że ewangelizacja była w toku. Augustianie, którzy byli odpowiedzialni za działalność misyjną, poinformowali, że nawróciło się 600 osób. Wśród nowo nawróconych był wygnany władca Pemby, który mieszkał w Mombasie. Nie ma wzmianki o jakiejkolwiek obecności chrześcijan w Mombasie po zdobyciu i przejęciu kontroli przez Arabów w roku 1729. Portugalska okupacja wschodniego wybrzeża nie pozostawiła znaczącego śladu[3].

Rzymskokatolicka działalność misyjna w Afryce Wschodniej została zapoczątkowana przez francuską Kongregację Ducha Świętego wśród byłych niewolników Reunionu. Inicjatywę podjął biskup Maupoint, który założył w 1863 roku stałą placówkę na Zanzibarze z dwoma księżmi, Anthonym Homierem i Edwardem Baurem oraz dwoma braćmi[3].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. EWTN, Globally, Nigeria, Kenya Have Highest Proportion of Catholics Attending Mass: CARA Report [online], ACI Africa [dostęp 2023-07-10] (ang.).
  2. EWTN, Government of Kenya Recognizes Catholic Church’s “care, love, support” Through Healthcare [online], ACI Africa [dostęp 2023-07-10] (ang.).
  3. a b c Zablon Nthamburi, The Beginning and Development of Christianity in Kenya: A Survey [online], Dictionary of African Christian Biography [dostęp 2023-07-10] (ang.).