Les Guignols de l’info, także Les Guignols – francuski program telewizyjny, w którym główną rolę odgrywają satyryczne marionetki. Nadawany przez stację Canal+, program istnieje od 1988 roku. W formie dziennika telewizyjnego przedstawiany jest karykaturalny obraz społeczeństwa francuskiego, aktualnych wydarzeń, świata polityki, mediów czy też znanych osobistości.
Pomysłodawcą audycji był Alain de Greef, który pragnął stworzyć francuski odpowiednik znanego angielskiego programu satyrycznego Spitting Image (w Polsce za podobny program uznawane jest Polskie Zoo). Ostatecznie, audycja powstała pod nazwą Les Arènes de l’info i pomimo ciężkich początków i restrukturyzacji, program w 1991 roku zyskał znaczną popularność wśród francuskich telewidzów.
Les Guignols de l’info wywarł znaczący wpływ na francuską kulturę popularną: często powtarzane cytaty i stereotypy marionetek sprawiły, że niekiedy cechy karykatur stały się popularniejsze niż ich prawdziwe odpowiedniki.
W formie 7-minutowego dziennika telewizyjnego, program przedstawia lateksowe marionetki – karykatury osobistości medialnych, politycznych czy też sportowych, aby w przejaskrawiony sposób dyskutować o współczesnych wydarzeniach. Prowadzącym program jest PPD (karykatura jednej z najbardziej znanych we Francji osobistości telewizyjnych – Patricka Poivre’a d’Arvora, znanego powszechnie jako PPDA), który przedstawia różnorodne tematy i przeprowadza wywiady z innymi marionetkami.
Program Les Guignols de l’info realizowany jest w studiu o łącznej powierzchni 3000 m², nad jego produkcją pracuje ponad 300 osób, a jego roczny budżet wynosi około 15 milionów euro[1].
Każdego ranka zespół przegląda codzienną prasę w poszukiwaniu najważniejszych informacji dnia, które następnie wykorzystują jako tematy kolejnego odcinka programu. Koncepcja ta pozwala widzom na błyskawiczne zrozumienie faktów do których nawiązują skecze. Do południa, przygotowany jest już pierwszy szkic odcinka, który następnie jest dopracowywany do godziny 17. W tym samym czasie, pracownicy zajmujący się tworzeniem marionetek, których warsztaty zajmują 80% budynku, otrzymują pierwsze instrukcje i zaczynają swoją pracę. Następnie do godziny 19.55, marionetkarze oraz imitatorzy głosu marionetek przeprowadzają pierwsze, a zarazem jedyne próby. O godzinie 19.55, na żywo, rozpoczyna się emisja jednego z najbardziej popularnych programów satyrycznych we Francji.
Ze względu na swoją formę, program często wzbudzał wiele kontrowersji i był krytykowany między innymi za lewicowe i populistyczne poglądy, za przedstawianie cynicznego i uproszczonego obrazu aktualności i polityków. Oskarżany był również o anty-amerykańskie poglądy[2] oraz za przedstawianie Osamy Bin Ladena w dobrym świetle[3].