Limonium perezii

Limonium perezii
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

goździkopodobne

Rząd

goździkowce

Rodzina

ołownicowate

Rodzaj

zatrwian

Gatunek

Limonium perezii

Nazwa systematyczna
Limonium perezii (Stapf) F.T. Hubb.
Rhodora 18(211): 158 1916[3]
Synonimy
  • Statice perezii Stapf[3]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[4]

Limonium perezii (Stapf) F.T. Hubb. – gatunek rośliny z rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae Juss.). Występuje endemicznie na hiszpańskich wyspie Teneryfie leżącej w archipelagu Wysp Kanaryjskich[5]. Ponadto został introdukowany w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, gdzie bywa uprawiany[4].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]
Kwiaty
Pokrój
Dorasta do 30 m wysokości[6].
Liście
Zebrane w formie rozety. Blaszka liściowa może mieć kształt od okrągłego do szeroko-jajowatego lub prawie sercowatego. Ma 15 cm długości i 9 cm szerokości. Nasada liścia jest ucięta[6].
Kwiaty
Zebrane w kwiatostanach. Działki kielicha mają niebieskofioletową barwę z czerwonobrązowymi plamkami. Są drobno owłosione, mają około 5 mm długości. płatki mają białawą barwę, są niewiele dłużne niż działki kielicha[6].

Biologia i ekologia

[edytuj | edytuj kod]

Znany jest z jednej subpopulacji na wschodniej części Teneryfy. Przypuszcza się, że istnieją jeszcze co najmniej dwa kolejne subpopulacje tego gatunku. W 2006 roku liczebność populacji wynosiła 284 osobników. Rygorystyczne badania w ostatnich latach podają, że jej stan jest bardziej lub mniej stabilny[4].

Ten niewielki krzew rośnie na stromych skałach bazaltowych, w trudno dostępnych szczelinach i półkach skalnych. Występuje wśród roślinności trawiastej oraz w ciepłolubnych lasach. Najczęściej towarzyszą mu takie gatunki jak: Vieria laevigata, Phyllis viscosa, Aeonium sedifolium, Carlina salicifolia oraz Sonchus fauces-orci[4].

Zastosowanie

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten bywa kolekcjonowany ze względu na jego wartości ozdobne[4].

Ochrona

[edytuj | edytuj kod]

W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych został zaliczony do kategorii VU – gatunków narażonych na wyginięcie. Limonium perezii został sklasyfikowany w tej kategorii, ponieważ liczebność jego populacji jest niska, a zasięg występowania jest ograniczony. Wielkość populacji pozostaje stabilna i wynosi około 280 osobników, z których wszystkie znajdują się na jednym obszarze o powierzchni 1,25 km². W przeszłości ekspansję gatunku ograniczał wypas zwierząt, ale obecnie jest on kontrolowany. Okazy, które przetrwały te ostatnie zakłócenia, prezentują tendencję stabilną lub nawet lekko pozytywną, choć zasięg występowania gatunku jest nadal bardzo ograniczony. Jeśli zjawisko wypasu zwierząt, zarówno pasterskich jak i dzikich, wystąpi ponownie, to populacja tego gatunku będzie poważnie zagrożona. Innym zagrożeniem jest zbieranie okazów tego gatunku do celów kolekcjonerskich[4].

Limonium perezii został wymieniony w załączniku I Konwencji Berneńskiej. Ma też status gatunku "de interés para los ecosistemas Canario" w katalogu gatunków chronionych na Wyspach Kanaryjskich. Jest również wpisany do Hiszpańskiej Czerwonej Księgi[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2013-04-15] (ang.).
  3. a b Limonium perezii (Stapf) F.T. Hubb.. The Plant List. [dostęp 2014-11-26]. (ang.).
  4. a b c d e f g M.V. Marrero Gómez, Limonium perezii, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [dostęp 2014-09-26] (ang.).
  5. Limonium perezii – Maps. Encyclopedia of Life. [dostęp 2014-11-26]. (ang.).
  6. a b c Limonium perezii. [w:] Flora of North America [on-line]. efloras. [dostęp 2014-09-26]. (ang.).