Mafilindo, Wielka Konfederacja Malajska[1] lub Maphilindo – proponowane państwo, które miałoby powstać poprzez zjednoczenie Malezji, Filipin i Indonezji[2].
Nazwa państwa pochodzi od początkowych liter w nazwach ewentualnych krajów składowych (Malezja, Filipiny, Indonezja; po angielsku Malaysia, Philippines, Indonesia).
Pierwsza plany utworzenia państwa pojawiły się pod koniec lat 50. XX wieku. Jednak przełomowym momentem stał się szczyt w Manili, w którym uczestniczyli prezydent Filipin Diosdado Macapagal, prezydent Indonezji Sukarno oraz premier Malezji Tunku Abdul Rahman (szczyt został zorganizowany z inicjatywy Filipin). Szczyt odbył się w dniach 31 lipca – 5 sierpnia 1963 roku. W czasie szczytu przyjęto między innymi porozumienie z 31 lipca, deklaracje z 3 sierpnia oraz wspólne oświadczenie z 5 sierpnia. W tych dokumentach rządzący Malezją, Filipinami oraz Indonezją zobowiązali się do poszerzenia współpracy międzypaństwowej oraz zadeklarowali zamiar utworzenia konfederacji Mafilindo; strony jednak nie podały daty ani sposobu w jakich państwo miałoby powstać. Po szczycie nastąpiły jednak spory o kształt państwa; Sukarno zarządzał w nim przewodniej roli Indonezji, na co nie zgadzały się Filipiny i Malezja. Niedługo potem prezydent Sukarno przyjął tzw. politykę Konfrontasi (po indonezyjsku słowo oznacza Konfrontacja)[3]. Po tych wydarzeniach wszystkie strony zaniechały dalszych działań mających na celu utworzenie Mafilindo[4]. Obecnie Mafilindo to termin pojawiający się głównie jako nazwa dla różnego rodzaju inicjatyw, projektów gospodarczych, zawodów sportowych, wydarzeń lub ćwiczeń wojskowych z udziałem Malezji, Indonezji oraz Filipin.