Magazyn poranny

Polski magazyn poranny Dzień dobry w sobotę

Magazyn poranny (telewizja śniadaniowa, ang. morning show, breakfast television) – gatunek telewizyjnego programu informacyjno-rozrywkowego nadawanego na żywo o poranku (najczęściej między 6 a 10 rano). Zazwyczaj prowadzony jest przez niewielką grupę gospodarzy obojga płci. Docelowymi odbiorcami programu są ludzie przygotowujący się do wyjścia do pracy i szkoły, jak również pozostający w domu dorośli i rodzice.

Pierwszym magazynem porannym w telewizji ogólnokrajowej był Today, który zadebiutował 14 stycznia 1952 r. w amerykańskiej telewizji NBC. Wiele innych stacji na całym świecie powieliło format NBC.

Format i styl

[edytuj | edytuj kod]

Magazyny poranne zazwyczaj składają się z krótkich wiadomości, informacji na tematy biznesowe oraz rynku akcji, prognoz pogody oraz informacji o korkach na drogach. Wymienione tematy dominują w pierwszej części programu, kiedy ludzie pracujący nadal są w domach. W kolejnych częściach program kieruje się w stronę zainteresowań ludzi pozostających w domu, głównie kobiet. Czas między segmentami informacyjnymi jest wypełniony rozmowami na główne tematy wiadomości, przeglądami prasy i informacjami z dziedziny rozrywki, w tym dotyczącymi znanych i sławnych osób. Prowadzący magazyny poranne są zazwyczaj znanymi telewizyjnymi osobistościami. Jakkolwiek programy te często są produkowane przez ludzi i organizacje zajmujące się informacjami, ich styl nakierowany jest na popularność i akceptację docelowej grupy odbiorców. Najczęściej prowadzone są przez dwóch gospodarzy (mężczyznę i kobietę) siedzących na sofie otoczonej scenografią w ciepłych kolorach.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym magazynem porannym był nadawany w lokalnej amerykańskiej stacji WPTZ od 1950 r. do 1952 r. program Three To Get Ready. Od 1952 r. stacja NBC zaczęła na antenie ogólnokrajowej emitować magazyn Today.

Pierwszym polskim programem tego gatunku była Telewizja Śniadaniowa, program pomysłu Niny Terentiew, emitowany od końca lat 80. na Programie II (TVP2)[1][2][3].

Polskie magazyny poranne

[edytuj | edytuj kod]

(W nawiasie stacja emitująca i rok debiutu).

  1. Pisownia oryginalna.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. W telewizji Nina Terentiew spędziła 52 lata. I jeszcze z niej nie odchodzi. 'Nadal będą liczyć się z jej zdaniem’ [online], www.wirtualnemedia.pl, 21 stycznia 2023 [dostęp 2023-07-10] (pol.).
  2. Od kilku lat jest pani związana z Polsatem. Nie próbowała pani namówić szefostwo stacji do stworzenia programu śniadaniowego?, [w:] Michał Misiorek, Alicja Resich: „Nie przepadam za łączonymi nazwiskami. Uważam je za przejaw zawłaszczania kobiety”, plejadapl, 6 listopada 2020 [dostęp 2023-07-10] (pol.).
  3. Władysław Staśkiewicz (red.), TV, „Gazeta Jarocińska” (1), Spółka Wydawnicza „Aldus”, 5 października 1990, s. 7–8 [dostęp 2023-07-10].