Max Simonischek (2014) | |
Imię i nazwisko |
Maximilian Simonischek |
---|---|
Data i miejsce urodzenia |
19 października 1982 |
Zawód |
aktor |
Lata aktywności |
od 2004 |
Maximilian Simonischek[1] (ur. 19 października 1982 w Berlinie) – niemiecki aktor filmowy[2], teatralny i telewizyjny pochodzenia austriacko-szwajcarskiego.
Urodził się w Berlinie jako najstarszy syn szwajcarskiej aktorki Charlotte Schwab i austriackiego aktora Petera Simonischka[3][4]. W latach 2003–2007 studiował w Mozarteum w Salzburgu[5], gdzie jest jednym z wykładowców[6] na wydziale aktorstwa i reżyserii.
Swoje pierwsze kroki na scenie stawiał w Theater in der Josefstadt w Wiedniu. W 2007 związał się z Maxim Gorki Theater[3] w Berlinie, gdzie grał liczne główne role, m.in. Hamleta, Mefistofelesa, i Romea. Występ w spektaklu Niebo przyniósł mu w 2007 nagrodę im. słynnego berlińskiego krytyka teatralnego Fryderyka Lufta.
W latach 2012–2014 należał do zespołu artystycznego teatru kameralnego w Monachium (Münchner Kammerspiele), gdzie grał w takich przedstawieniach jak Droga. Miasto. Rabunek (Die Straße. Die Stadt. Der Überfall) Elfriede Jelinek[7], Ameryka Franza Kafki, Wujaszek Wania Czechowa czy Seltsames Intermezzo. Eine Familiensaga Eugene O’Neilla[8].
W maju i listopadzie 2014 wystąpił gościnnie na deskach Schauspiel Stuttgart w Stuttgarcie w spektaklu Armina Petrasa Markiza von O/ Smocza krew[9]. W sierpniu 2014 zdobył uznanie dzięki roli Don Juana w sztuce Ödöna von Horvátha Don Juan wraca z wojny, która miała swoją premierę na Festiwalu w Salzburgu[10]. W październiku 2014 w Münchner Kammerspiele zagrał postać Alfreda, hazardzisty i kobieciarza w kolejnej sztuce von Horvátha Opowieści Lasku Wiedeńskiego[11].
26 września 2015 w Teatrze na Neumarktcie w Zurychu w Szwajcarii odbyła się premiera spektaklu Schron, zainspirowanego opowiadaniem Franza Kafki, gdzie nie tylko wystąpił, ale także wspólnie z Peterem Kastenmüllerem był odpowiedzialny za jego inscenizację[12]. W październiku 2016 produkcja została wciągnięta na afisz Burgtheater, gdzie można ją było zobaczyć w sezonie 2016-2017 i 2017-2018[13]. W lipcu 2017 przedstawienie to można było zobaczyć w ramach inauguracji Festiwalu w Salzburgu[14]. Podczas tego samego festiwalu, Max Simonischek zagrał tytułową rolę w sztuce Noblisty Harolda Pintera Urodziny Stanleya. 28 października 2017 wystąpił jako Georg Heisler, w pierwszej, scenicznej wersji antyfaszystowskiej powieści Anny Seghers Siódmy Krzyż w Schauspiel Frankfurt[15].
13 listopada 2017 został uhonorowany Nagrodą Publiczności im. Johanna Nestroya[16] jako Eugen Rümpel w komedii Pensjonat Schöllera (Pension Schöller) na scenie teatru wiedeńskiego Nestroy[17].
W 2018 otrzymał rolę zabawnego ptasznika Papageno w operze Wolfganga Amadeusza Mozarta Czarodziejski flet[18], która została przedstawiona w kamieniołomie St. Margarethen w Burgenland[18][19].
Po raz pierwszy pojawił się na szklanym ekranie w roli kucharza w dramacie telewizyjnym ORF eins Wszyscy (Jedermann, 2004) u boku Veroniki Ferres i Tobiasa Moretti. Za kreację młodego inżyniera Mertena Krögera w dwuczęściowym dramacie sensacyjnym stacji RTL Hinderburg (Hindenburg: The Last Flight, 2011), z udziałem Stacy Keacha, Grety Scacchi i Lauren Lee Smith, otrzymał Nagrodę Niemieckiej Telewizji[17]. W dramacie szwajcarskim Skradzione dzieciństwo (Der Verdingbub, 2011) z Katją Riemann zagrał postać syna gospodarzy, Jakoba.
W 2012 zagrał główną rolę komisarza monachijskiej policji Lukasa Laima w filmie kryminalnym Martwa bez alibi (Die Tote ohne Alibi)[20], który pięć lat później miał swoją kontynuację w telewizji ZDF Laim i znaki śmierci (Laim und die Zeichen des Todes, 2017)[21].
Zwrócił na siebie uwagę w roli Thomasa w melodramacie Na zboczu (Am Hang, 2013) u boku Martiny Gedeck i Henry’ego Hübchena. W październiku 2014 w ramówce niemieckiej telewizji publicznej ZDF miała premierę komedia z jego udziałem i Heike Makatsch - Balujemy do białego rana (Wir machen bis morgen früh), gdzie zagrał postać chuligana Georgie’go Wummera[22]. W lipcu 2015 do niemieckich kin weszła komedia z jego udziałem - Katastrofa (Desaster)[23]. W grudniu 2016 w austriackiej, niemieckiej i szwajcarskiej telewizji publicznej odbyła się emisja dwuczęściowego serialu ZDF Gotthard, o kulisach budowy tunelu kolejowego Św. Gotarda, gdzie wraz z Maximem Mehmetem i Joachimem Królem pojawił się jako Bachmann[24].
W marcu 2017 na ekrany szwajcarskich kin wszedł komediodramat Boski porządek (Die göttliche Ordnung), gdzie wystąpił w roli męża głównej bohaterki, Hansa. Film zdobył nagrodę Satelity dla najlepszego filmu zagranicznego, a za tę rolę Max Simonischek był nominowany do Szwajcarskiej Nagrody Filmowej[17][25]. W lipcu 2017 został zaangażowany do roli Huldrycha Zwinglego, słynnego szwajcarskiego reformatora w biograficznym dramacie historycznym Zwingli (2019)[26]. Również za tę rolę zyskał nominację do Szwajcarskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepsza rola męska[27].
W roku 2020, mimo wstrzymanych w większości prac na planach filmowych, w związku z pandemią Covid-19, udało mu się wystąpić w czwartej części przygód komisarza Laima w filmie "Laim i martwa w dywanie"[28] a także zagrać epizodyczne role w dwóch serialach kryminalnych "Szefowa - Portofino"[29] (gdzie tytułową rolę gra Katharina Böhm, córka polskiej aktorki Barbary Kwiatkowskiej - Lass, oraz austriackiego aktora Karheinza Böhma.) oraz "Sarah Kohr - Rozkaz ochrony"[30].