Melanophryniscus macrogranulosus

Melanophryniscus macrogranulosus
Braun, 1973
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Podrząd

Neobatrachia

Rodzina

ropuchowate

Rodzaj

Melanophryniscus

Gatunek

Melanophryniscus macrogranulosus

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]

Melanophryniscus macrogranulosusgatunek płaza bezogonowego z rodziny ropuchowatych.

Systematyka

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten jest jednym z przedstawicieli rodzaju Melanophryniscus zaliczanego do rodziny ropuchowatych (Bufonidae)[1][2].

Rozmieszczenie geograficzne

[edytuj | edytuj kod]

Jest to endemit południowej Brazylii zamieszkujący stan Rio Grande do Sul. Początkowo gatunek znany był tylko z lokalizacji typowej – Morro da Gruta w gminie Torres[1], gdzie w 1960 roku odłowiono 9 okazów typowych (po zmianach administracyjnych i podziale gminy Torres miejsce to znajduje się obecnie w gminie Dom Pedro de Alcântara)[3]. W kwietniu 2004 roku odłowiono młodocianego osobnika w Barra do Ouro w gminie Maquiné (oznaczało to ponowne odkrycie gatunku po 44 latach)[3], a później obecność płaza stwierdzono także w kilku innych miejscach[1].

Gatunek jest spotykany w przedziale wysokości 30–370 m n.p.m.[1]

Ekologia

[edytuj | edytuj kod]

Jego siedlisko to lasy pierwotne i wtórne w obrębie tzw. atlantyckiego. Jest spotykany na skałach i w ściółce[1].

Cykl życiowy

[edytuj | edytuj kod]

Rozwój larwalny odbywa się w małych tymczasowych zbiornikach wodnych[1].

Status zagrożenia i ochrona

[edytuj | edytuj kod]

W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN płaz ten od 2023 roku klasyfikowany jest jako gatunek zagrożony (EN, ang. Endangered); wcześniej, od 2004 roku uznawano go za gatunek narażony (VU, ang. Vulnerable)[1].

Jest to zwierzę rozmieszczone plamowo, ale w miejscach swojego występowania wydaje się pospolite. Sądzi się, że całkowita liczebność gatunku spada[1].

Z zagrożeń IUCN wymienia zmiany w środowisku naturalnym spowodowane urbanizacją czy ekspansją rolnictwa, płaz zamieszkuje bardzo zagrożony ekosystem. Populacja w miejscu typowym została otoczona i odizolowana poprzez pobudowane drogi, w tym autostradę, i zagraża jej wyginięcie. Zagrożenie dla gatunku może także stanowić odłów z przeznaczeniem na handel, a w przyszłości także zmiany klimatyczne[1].

Nie zamieszkuje terenów chronionych, stwierdzono go jedynie w otulinie jednego z rezerwatów[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g h i j k Melanophryniscus macrogranulosus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  2. Darrel R. Frost, Melanophryniscus macrogranulosus Braun, 1973, [w:] Amphibian Species of the World: an Online Reference. Version 6.2 [online], American Museum of Natural History, New York, USA [dostęp 2024-07-11] (ang.).
  3. a b Escobar i inni, Rediscovery of Melanophryniscus macrogranulosus (Anura, Bufonidae), an endangered species of Amphibia from the state of Rio Grande do Sul, Brazil, „Biociências”, 12 (1), 2004, s. 57–58 (ang.).