Motul de San José – prekolumbijskie stanowisko archeologiczne cywilizacji Majów położone w centralnej części departamentu Petén w Gwatemali, około 3 kilometrów na północ od jeziora Petén Itzá.
W czasach Majów nosiło nazwę Ik’a[1] i było ważnym centrum produkcji ceramiki. Zachowane naczynia dowodzą istnienia wyspecjalizowanych warsztatów rzemieślniczych, które funkcjonowały nie tylko w Motul de San José, ale również w ościennych miastach. Charakterystycznymi cechami ceramiki w stylu Ik’a były hieroglify malowane w kolorach różowym lub bladoczerwonym, sceny z tancerzami w maskach oraz realistyczne przedstawienie przedmiotów co jest bardzo rzadkie w sztuce mezoamerykańskiej[2].
Miasto leży na wapiennym płaskowyżu, w odległości ok. 5 km od wioski San José. Na obszarze 2 km² archeolodzy udokumentowali około 230 struktur, jednak szacuje się, że całkowity rozmiar stanowiska liczy 4,18 km²[3].
Religijne centrum miasta zajmuje powierzchnię 0,4 km². Znajdują się tam 144 struktury, w tym rozległy pałac, 6 steli, 33 place różnych rozmiarów, świątynie i dzielnice mieszkalne elit. Dalszy obszar o powierzchni 1,2 km² zajmują zarówno rezydencje elit, jak i pozostałych mieszkańców[3][4].
Obszar dzieli się na pięć grup, oznaczonych od A do E. Każda z tych grup posiada co najmniej jedną piramidę i struktury typu pałacowego[5]. Główne kompleksy mieszkalne znajdują się w grupach A, B i D, nie licząc pałacu królewskiego położonego w grupie C. W obrębie miasta zidentyfikowano również tarasy uprawne, zbiorniki wodne oraz kilka kamieniołomów[6].
Stanowisko zostało zasiedlone w środkowym okresie preklasycznym, między 600 a 300 r. p.n.e. W zbliżonym okresie zasiedlone zostały również pobliskie stanowiska takie jak: La Trinidad de Nosotros i Buena Vista, które były wówczas niewielkimi wioskami[7].
Wczesnoklasyczne teksty hieroglificzne wspominają, że pod koniec IV wieku miasto znajdowało się pod panowaniem Tikál[8]. Następnie do VII wieku znajdowało się pod kontrolą Calakmul, zanim ponownie znalazło się pod zwierzchnictwem Tikál na początku VIII wieku[9].
Jednakże podczas badań archeologicznych nie odnaleziono zbyt wielu ceramicznych zabytków z okresu wczesnoklasycznego, co sugeruje, że miasto pozostawało w tym czasie w dużej mierze opuszczone[10].
Szczyt rozwoju miasta przypadł na okres późnoklasyczny (650-950 r. n.e.)[5], kiedy to osiągnęło status ważnego ośrodka ekonomicznego i politycznego[4]. Wzniesiono wówczas większość głównych budynków, a miasto osiągnęło swój maksymalny rozmiar, stając się jednym z trzech najważniejszych miast w rejonie jeziora Petén Itzá[10]. W VIII wieku utrzymywało liczne stosunki z miastami położonymi w regionie Petexbatún oraz nad rzekami Pasión i Usumacinta, w tym z Seibal, Altar de Sacrificios, Dos Pilas, Aguateca, Tamarindito, Arroyo de Piedra i Cueva de Sangre[11].
Między rokiem 830 a 1000 nastąpił znaczny spadek ludności miasta, wskutek czego ograniczono wznoszenie nowych budowli. Nadal jednak wytwarzano ceramikę, podobnie jak w pobliskim La Trinidad de Nosotros[12].
We wczesnym okresie postklasycznym, między 1000 a 1250 rokiem n.e. stanowisko pozostawało zasiedlone w umiarkowanym stopniu. W samym mieście jak i pobliskich osadach zidentyfikowano ceramikę oraz budowle z tego okresu, choć wznoszone na małą skalę. Niewiele jest natomiast dowodów wskazujących na zasiedlenie miasta po 1250 roku, które prawdopodobnie pozostawało opuszczone[12].
W 1895 roku na stanowisko dotarł badacz i fotograf Teoberto Maler, który opisał jedną ze stel w pracy Explorations in the Department of Peten, Guatemala[13].