Muzeum Polskie w Ameryce

Muzeum Polskie w Ameryce
The Polish Museum of America
Ilustracja
Budynek muzeum.
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Illinois

Miejscowość

Chicago

Adres

984, N. Milwaukee Avenue
Chicago, Illinois, 60622

Data założenia

1935

Położenie na mapie Chicago
Mapa konturowa Chicago, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Polskie w Ameryce”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Polskie w Ameryce”
Położenie na mapie Illinois
Mapa konturowa Illinois, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Polskie w Ameryce”
Ziemia41°53′58,56″N 87°39′40,28″W/41,899600 -87,661190
Strona internetowa
Plakaty na bocznej ścianie budynku muzeum

Muzeum Polskie w Ameryce (ang. The Polish Museum of America) - jedno z najstarszych muzeów etnicznych w Stanach Zjednoczonych, założone w 1935 roku w Chicago, stan Illinois[1][2].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pomysł powstania muzeum pojawił się już w 1928 r.[3], ale ostatecznie placówka została założone w 1935 jako „Muzeum i Archiwa Zjednoczenia Polskiego Rzymsko - Katolickiego w Ameryce” przez Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie. Muzeum mieści się na terenie Trójkąta Polonijnego znajdującego się w samym sercu Polskiego Śródmieścia. Pierwszym kuratorem był Mieczysław Haiman[4].

Celem działania placówki jest szerzenie wiedzy o polskiej historii, kulturze i sztuce oraz gromadzenie najcenniejszych elementów polskiego dorobku kulturalnego, dokumentów oraz pamiątek[3].

Muzeum oferuje organizację wystaw w dodatku do programu kulturalnego, który zawiera literaturę, filmy, prezentacje, przedstawienia teatralne, spotkania ze szkołami oraz ludźmi związanymi z polską kulturą z całego świata[2].

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w muzeum jest sala Ignacego Paderewskiego[5], która założona została w czerwcu 1941, dzięki datkom jego siostry Antoniny Paderewskiej Wilkońskiej oraz Maksymilianowi Węgrzynkowi, współtwórcy Kongresu Polonii Amerykańskiej, u którego mieszkał Ignacy Jan Paderewski. Sala zawiera również przedmioty podarowane przez Buckingham Hotel w Nowym Jorku, gdzie Paderewski spędził ostatnie miesiące swojego życia[3]. Izba została oficjalnie otworzona dla zwiedzających 3 listopada 1941. Wiele osób wierzy, że sala ta jest nawiedzana przez ducha samego Ignacego Paderewskiego. Obsługa muzeum odnotowuje incydenty z tym związane, łącznie z relacjami ludzi, którzy uważają, że mieli styczność z duchem Paderewskiego. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Towarzystwo Poszukiwania Duchów[6].

Budynek

[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Polskie w Ameryce mieści się na terenie siedziby organizacji "Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce". Budowa w stylu Art déco, według projektu Johna S. Flizikowskiego, architekta polsko-amerykańskiego pochodzenia, rozpoczęła się w lipcu 1912 roku.

Ważniejsze eksponaty

[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Biblioteka Polska w Chicago.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. The Polish Museum of America [online], Choose Chicago [dostęp 2023-11-26] (ang.).
  2. a b Polish Museum of America Guided Tour [online], BiblioEvents, 21 października 2023 [dostęp 2023-11-26] (ang.).
  3. a b c Muzeum Polskie w Ameryce [online], mabpz.org [dostęp 2022-10-22] (pol.).
  4. Letnia Gala Muzeum Polskiego w Ameryce [online], Tygodnik Program [dostęp 2022-10-22] (pol.).
  5. Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Polskie w Ameryce [online], Instytut Pamięci Narodowej [dostęp 2022-10-22] (pol.).
  6. Polish Museum of America

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Edycja: Edyta Targońska, tłumaczenie: Teresa Sromek, Guide to the Polish Museum of America Archives Collection, Warsaw–Chicago 2019. ISBN: 978-83-65681-71-3

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]