Mykalessos

Mykalessosstarożytne miasto w Beocji położone między Tebami a Chalcydą.

O miejscowości wspomina Tukidydes w swoim opisie wojny peloponeskiej, podczas której zdobył je oddział najemników trackich. Zostali oni wynajęci przez Ateny, aby wspomóc wyprawę sycylijską, ale spóźnili się i przybyli po odpłynięciu posiłków Demostenesa. W takiej sytuacji, Ateńczycy zdecydowali o odesłaniu najemników do Tracji. Zadanie ich odprowadzenia oraz złupienia po drodze kilku miast nieprzyjacielskich powierzono Diejtrefesowi.

W 413 r. p.n.e.[1] Trakowie zdobyli Mykalessos z zaskoczenia. Podczas łupienia miasta najemnicy wykazali się wyjątkowym okrucieństwem, o którym pisze Tukidydes:

"Trakowie, wpadłszy do Mykalessos, łupili domu i świątynie, mordowali ludność, nie oszczędzając ani starych, ani młodych, zabijając dzieci, kobiety, nawet zwierzęta pociągowe - słowem, wszystko, co żyło. [...] wpadli nawet do najbardziej uczęszczanej szkoły, do której weszła właśnie młodzież, i wszystkich tam wybili"

Tukidydes, Wojna peloponeska

Pustoszących miasto najemników przegonili dopiero wezwani na pomoc Tebańczycy. Od tamtej pory Mykalessos podupadało coraz bardziej. W czasach Pauzaniasza znajdowało się już w całkowitej ruinie.


Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Quinn T.J., Thucydides and the Massacre at Mycalessus, [w:] Mnemosyne, vol. IV, Fasc. 5, Brill, 1995, s. 571.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Gomme A.W., A Historical Commentary on Thucydides, vol. IV, Oxford 1945.
  • Kulesza R., Wojna peloponeska, Askon, Attyka, Warszawa 2006.
  • Mała Encyklopedia Kultury Antycznej, Warszawa 1968.
  • Quinn T.J., Thucydides and the Massacre at Mycalessus, [w:] Mnemosyne, vol. 48, Fasc. 5, Brill, 1995.
  • Tukidydes, Wojna peloponeska, tłum. i przedmowa Kazimierz Kumaniecki, Warszawa 1957.