Nepenthes × ventrata

Nepenthes × ventrata
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

goździkopodobne

Rząd

goździkowce

Rodzina

dzbanecznikowate

Rodzaj

dzbanecznik

Gatunek

Nepenthes × ventrata

Nazwa systematyczna
Nepenthes × ventrata

Nepenthes × ventratagatunek rośliny owadożernej z rodziny dzbanecznikowatych, zaliczany do grupy roślin chronionych. Dzbanecznik ten jest rośliną pośrednią pomiędzy dzbanecznikami górskimi i nizinnymi. N. × ventrata jest gatunkiem endemicznym, występującym na Filipinach, jednym z dzbaneczników pośrednich. Gatunek ten jest naturalną hybrydą pomiędzy N. ventricosa i N. alata.

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Dzbanecznik brzuszny jest dość dużą rośliną, ponieważ może osiągnąć wysokość nawet kilka metrów. Liście N. × ventrata osiągają około 20–25 cm długości i są stosunkowo wąskie, mają kolor jasnozielony. Niektóre liście przekształcone są w dzbankowate liście pułapkowe, za pomocą których roślina łapie owady. Pułapki są wydłużone z lekkim rozszerzeniem w dolnej części, stąd nazwa tej rośliny. Dzbanki górne są bardzo podobne do dolnych, różni je jedynie zakręcony wąs oraz z lekka inaczej wyglądający kołnierz.

Zastosowanie

[edytuj | edytuj kod]

Roślina ozdobna. Dzbanecznik ten jest bardzo tolerancyjną rośliną, dlatego właśnie jest polecany początkującym w hodowli dzbaneczników i można go najłatwiej zdobyć w niskiej cenie. jest najpowszechniej uprawianą rośliną przez osoby prywatne. Często mylony jest z N. alata dlatego, że N. alata jest jedną z roślin matecznych tej krzyżówki. N × ventrata uprawiany jest zarówno w mocnym świetle jak i w półcieniu, toleruje lekkie przesuszenia i przelania, znosi niską wilgotność powietrza choć lepiej rośnie w terrarium przy podniesionej wilgotności. Do wytworzenia dzbanków roślina ta potrzebuje spadków temp. w nocy o kilka stopni.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Caryophyllales, [w:] Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2009-10-07] (ang.).