Nikołaj Diewiatkow

Nikołaj Diewiatkow
Data i miejsce urodzenia

11 kwietnia 1907
Wołogda

Data i miejsce śmierci

1 lutego 2001
Moskwa

profesor
Specjalność: elektronika
Alma Mater

Leningradzki Uniwersytet Politechniczny

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Pracy Socjalistycznej Nagroda Leninowska Nagroda Stalinowska
Order Lenina Order Lenina Order Rewolucji Październikowej Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonej Gwiazdy

Nikołaj Dmitrijewicz Diewiatkow (ros. Николай Дмитриевич Девятков, ur. 29 marca?/11 kwietnia 1907 w Wołogdzie, zm. 1 lutego 2001 w Moskwie) – rosyjski naukowiec.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie rzemieślniczej. W 1924 skończył szkołę, w 1925 przeniósł się z rodziną do Leningradu, gdzie pracował w Instytucie Fizyczno-Technicznym jako praktykant i laborant, następnie studiował w Leningradzkim Instytucie Politechnicznym, w 1931 otrzymał dyplom inżyniera. Pracował w Leningradzkim Instytucie Fizyczno-Technicznym, a od 1935 w Instytucie Naukowo-Badawczym, prowadził badania w różnych dziedzinach techniki, opublikował w tym czasie 12 prac. Po ataku Niemiec na ZSRR udał się do Moskwy, gdzie uczestniczył w pracach nad projektem radiolokatora dla nocnego bombowca, od 1942 pracował w zakładzie nr 465 nad produkcją stacji radiolokacyjnych. W 1943 został skierowany do Instytutu Naukowo-Badawczego nr 610 we Friazino, a po wojnie do Berlina; do Friazino wrócił w maju 1948, gdy został zastępcą dyrektora Instytutu Naukowo-Badawczego nr 160 ds. naukowych. Od 1954 pracował w Instytucie Radiotechniki i Elektroniki Akademii Nauk ZSRR jako kierownik naukowy wydziału, w 1975 został przewodniczącym rady ds. problemów elektroniki fizycznej (w 1968 został akademikiem Akademii Nauk ZSRR). Był autorem i współautorem pond 250 prac i publikacji naukowych. Mieszkał we Friazinie, a pod koniec życia w Moskwie. Pochowany na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie[1].

Odznaczenia i nagrody

[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]