Ogród Glovera

Ogród Glovera
グラバー園
Glover Garden
Ilustracja
Dom Glovera
Państwo

 Japonia

Miejscowość

Nagasaki

Typ budynku

dom

Styl architektoniczny

kolonialny

Ukończenie budowy

1863

Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Ogród Glovera”
Położenie na mapie prefektury Nagasaki
Mapa konturowa prefektury Nagasaki, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Ogród Glovera”
Ziemia32°44′04″N 129°52′08″E/32,734444 129,868889
Strona internetowa

Ogród Glovera (jap. グラバー園 Gurabā-en, ang. „Glover Garden”) – park i rezydencja z drugiej połowy XIX wieku w Nagasaki w Japonii. Znajdują się tu najstarsze japońskie zachowane drewniane budynki w stylu zachodnim[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

W 1863 zbudował na tym terenie swój dom w stylu kolonialnym szkocki kupiec Thomas Blake Glover (1838–1911). Przyjechał on do Nagasaki w 1859 i pozostał tu do końca życia. Najpierw zarządzał kopalnią węgla, później zbudował pierwszą w Japonii nowoczesną stocznię, którą potem kupił koncern Mitsubishi. Glover handlował także bronią, m.in. uzbroił Satsumę w walce przeciw siogunom.

Glover był żonaty i miał dwoje dzieci z Japonką Tsuru, która była pierwowzorem postaci Cio-cio-san z opery Madame Butterfly Giacomo Pucciniego (chociaż życie Tsuru nie było tak tragiczne jak w wersji operowej). Z tego powodu przed domem Glovera znajduje się pomnik japońskiej śpiewaczki operowej Miury Tamaki, oraz marmurowy pomnik upamiętniający Pucciniego[1].

W parku wokół domu Glovera zgromadzono kilka XIX-wiecznych budynków z Nagasaki, m.in. domy kupców Walkera, Ringera i Alta oraz dom noclegowy dla marynarzy dawnego doku Mitsubishi nr 2, przeniesiony z portu[1].

Ogród Glovera został w 2015 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część obiektu Miejsca związane z rewolucją przemysłową w epoce Meiji: hutnictwem, przemysłem stoczniowym i przemysłem wydobywczym[2]

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Nicholas Bornoff, Japonia. Przewodnik National Geographic, National Geographic Society, 2000, s.336-337, ISBN 83-89019-53-1.
  2. UNESCO, Sites of Japan’s Meiji Industrial Revolution: Iron and Steel, Shipbuilding and Coal Mining (ang.), dostęp 13.01.2021