Ogród Botaniczny „Jevremovac”

Ogród Botaniczny „Jevremovac”
Ilustracja
Brama główna ogrodu
Państwo

 Serbia

Miejscowość

Belgrad

Powierzchnia

4,82 ha

Data założenia

1874

Położenie na mapie Belgradu
Mapa konturowa Belgradu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Jevremovac”
Położenie na mapie Serbii
Mapa konturowa Serbii, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Jevremovac”
Ziemia44°48′56″N 20°28′22″E/44,815556 20,472778
Strona internetowa

Ogród Botaniczny „Jevremovac” (serb. Botanička bašta „Jevremovac”) – ogród botaniczny w Belgradzie w Serbii, będący jednostką podległą Wydziałowi Biologii Uniwersytetu w Belgradzie.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Placówka powstała w 1874 z inicjatywy Josifa Pančića (botanik serbski, 1814–1888) na podstawie decyzji Ministerstwa Edukacji i Spraw Religijnych Królestwa Serbii. Pančić został pierwszym zarządcą ogrodu. Ogród początkowo został niefortunnie ulokowany nad Dunajem w dzielnicy Dorćol, przez co dwukrotnie był niszczony podczas powodzi. W 1889 król Milan I Obrenowić przekazał na rzecz placówki majątek odziedziczony po dziadku Jevremie Obrenoviću pod warunkiem nazwania jej „Jevremovac”, dla jego upamiętnienia. Ogród został przeniesiony w docelowe miejsce, a niedługo po tym sprowadzono też z Drezna efektowny budynek szklarni. Lata świetności ogród przeżywał zwłaszcza w okresie międzywojennym XX wieku pod kierunkiem profesora Nedeljki Košanina. W 1995 placówka została uznana za pomnik przyrody o wielkim znaczeniu, a w 2007 za pomnik kultury[1]. W latach 2013–2014 ogród przeszedł gruntowną modernizację (m.in. odremontowano szklarnię) sfinansowaną z funduszy preakcesyjnych UE i serbskich środków budżetowych[2].

Kolekcja i działalność

[edytuj | edytuj kod]

W ogrodzie rośnie 350 gatunków drzew i krzewów rodzimych i egzotycznych, a ogółem 1,5 tys. gatunków różnych roślin. Są one pogrupowane według kryteriów geograficznych, ekologicznych i systematycznych. Na terenie ogrodu poza szklarnią znajdują się budynki Instytutu Botaniki (budynek administracyjny, herbarium, biblioteka, sala wykładowa, laboratoria)[1]. Ogród wspólnie z Instytutem Botaniki jest wydawcą półrocznika naukowego „Botanica Serbica” (dawniej „Bulletin of the Institute of Botany and Botanical Garden Belgrade”)[3].

W ogrodzie prowadzona jest działalność z zakresu ochrony przyrody – ratowane są tu zagrożone gatunki flory Serbii. Są one namnażane (także w formie kultur in vitro) i uprawiane w ogrodzie w celu wzmocnienia ich populacji w naturze[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Botanička bašta „Jevremovac”. Univerzitet u Belgradu. [dostęp 2017-01-02].
  2. Belgrade: Botanical Garden renovated. [w:] In News [on-line]. InSerbia Network Foundation, 2014. [dostęp 2017-01-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-05)].
  3. Botanica Serbica. Institute of Botany and Botanical Garden „Jevremovac”. [dostęp 2017-01-05].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]