Opieńka cebulotrzonowa

Opieńka cebulotrzonowa
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

obrzękowcowate

Rodzaj

opieńka

Gatunek

opieńka cebulotrzonowa

Nazwa systematyczna
Armillaria cepistipes Velen.
České Houby (Praze) 2: 283 (1920)

Opieńka cebulotrzonowa (Armillaria cepistipes Velen.) – gatunek grzybów z rodziny obrzękowcowatych (Physalacriaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Armillaria, Physalacriaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy gatunek ten opisał Josef Velenovský w 1920 roku[1]. Synonim: Armillaria cepistipes f. pseudobulbosa Romagn. & Marxm. 1983[2].

Polską nazwę zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 roku[3].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]
Kapelusz

Średnica 4–12 cm, początkowo półkulisty i zamknięty, potem wypukły, w końcu rozpostarty, czasami z tępym garbkiem. Powierzchnia o barwie od jasno miodowo-żółtej do brązowej z ciemnymi łuseczkami, u starszych okazów zanikającymi[4].

Blaszki

Cienkie, o szerokości 4–8 mm, średnio gęste, zbiegające ząbkiem, początkowo białawe, potem kolejno żółtawe, bladoczerwone i brązowe, u starszych owocników oprószone białymi zarodnikami[4].

Trzon

Wysokość do 20 cm, średnica 1–2,5 cm, cylindryczny, gąbczasty z dość wyraźnie nabrzmiałą, podobną do cebuli podstawą, od czego pochodzi nazwa gatunkowa. Powierzchnia kosmkowata lub delikatnie bruzdowana, o barwie od białawej do cielisto brązowej. Pierścień wyraźny, mięsisty, na dolnej stronie brązowy i łuskowaty[4].

Miąższ

O barwie od białej do brązowawej, twardy, w trzonie włóknisty. Ma charakterystyczny zapach, który nasila się podczas gotowania[4].

Ryzomorfy

Opieńka cebulotrzonowa, podobnie jak inne gatunki opieniek, ma grube sznury grzybni zwane ryzomorfami. Rozrastają się one w glebie i wrastają w drzewa dokonując ich infekcji. W glebie mają przekrój okrągły, pod korą drzewa są wyraźnie spłaszczone[4].

Gatunki podobne

Podobne i często trudne do odróżnienia są inne gatunki opieniek. Z punktu widzenia grzybiarzy jednak nie ma to znaczenia, gdyż wszystkie gatunki opieniek są jadalne[5]. Groźne jest pomylenie jej z hełmówką jadowitą (Galerina marginata), która zawiera podobne trucizny, jak muchomor sromotnikowy (Amanita phalloides)[4].

Występowanie i siedlisko

[edytuj | edytuj kod]

Znane jest występowanie opieńki cebulotrzonowej w Europie, Azji, oraz w Kanadzie[6]. W Polsce W. Wojewoda w 2003 r. przytoczył tylko jedno stanowisko z uwagą, że rozprzestrzenienie tego gatunku w Polsce nie jest znane[3]. Wynika to z tego, że jeszcze do lat 80. XX wieku wyróżniano tylko dwa gatunki opieniek (miodową i ciemną)[4]. Aktualne stanowiska podaje internetowy atlas grzybów. Znajduje się w nim w grupie gatunków zagrożonych i wartych objęcia ochroną[7].

Rośnie w lasach na spróchniałych i żywych pniach drzew, głównie liściastych. Wytwarza owocniki zazwyczaj od lipca do sierpnia[4].

Znaczenie

[edytuj | edytuj kod]

Opieńka cebulotrzonowa jest saprotofem i pasożytem. Jest grzybem jadalnym, ale dopiero po ugotowaniu. Ma charakterystyczny zapach i smak różniący się od innych grzybów. Podobnie jak inne opieńki jest trująca w stanie surowym. Wodę po gotowaniu należy odlać[4].

Opieńka cebulotrzonowa, podobnie jak inne opieńki, powoduje opieńkową zgniliznę korzeni, ale jest wśród nich najmniej groźnym patogenem[8]. Jest tak zwanym pasożytem słabości, atakuje głównie drzewa już osłabione innymi czynnikami, czym różni się od innych opieniek, które są w stanie porażać drzewa zdrowe. Może jednak powodować szkody w sadach i winnicach[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2022-11-30] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2022-11-30] (ang.).
  3. a b Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, s. 61, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e f g h i j A. Żółciak, Taksonomia i nomenklatura rodzaju Armillaria (Fr.: Fr.) Staude, [w:] Prace Instytutu Badawczego Leśnictwa, seria A, t. 952 (2), s. 5–21.
  5. Andreas Gminder, Atlas grzybów. Jak bezbłędnie oznaczać 340 gatunków grzybów Europy Środkowej, 2008, s. 120, ISBN 978-83-258-0588-3.
  6. Występowanie Armillaria cepistipes na świecie (mapa) [online], DiscoverLife [dostęp 2022-12-01] (ang.).
  7. Aktualne stanowiska opieńki cebulotrzonowej w Polsce [online], Internetowy atlas grzybów [dostęp 2022-12-01].
  8. Wojciech Szewczyk, Piotr Łakomy, The occurence of Armillaria species in Siemianowice experimental forest district, „Acta Sci. Pol.”, 10 (1), 2010, s. 5–10 [dostęp 2022-12-01] (ang.).