Order Wojskowy Włoch

Order Wojskowy Włoch
Ordine militare d'Italia
Awers
Awers gwiazdy I klasy
Baretka
Baretka V klasy
Ustanowiono

1956 (pod nową nazwą)

Order Wojskowy Włoch (it. Ordine militare d'Italia) – najwyższe odznaczenie wojskowe Republiki Włoskiej, ustanowione pierwotnie jako Order Sabaudzki Wojskowy[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Order powstał po przemianowaniu 2 stycznia 1947 roku Orderu Sabaudzkiego Wojskowego[2], który w latach 1815–1946 był najwyższym wojskowym odznaczeniem Królestwa Sardynii, a następnie Królestwa Włoch[3]. Nie był nadawany do 9 stycznia 1956 roku, kiedy to został przywrócony pod oficjalną nazwą Orderu Wojskowego Włoch i otrzymał nowe statuty[1][4]. Zmodernizowany po raz ostatni 15 marca 2010 roku[5].

Może być nadawany Włochom, cudzoziemcom i jednostkom wojskowym w czasie wojny i pokoju za szczególne zasługi dla obronności kraju i za czyny wyjątkowej odwagi. Wielkim mistrzem jest zawsze prezydent Republiki Włoskiej, a kanclerzem i skarbnikiem – minister obrony narodowej, na którego wniosek prezydent dokonuje nadań odznaczenia. Kapituła orderu składa się z przewodniczącego oraz pięciu członków, wybranych spośród odznaczonych z zachowaniem równych proporcji wszystkich rodzajów Włoskich Sił Zbrojnych[5].

Podział na klasy

[edytuj | edytuj kod]

Podzielony jest na pięć klas[2]:

  • Kawaler Krzyża Wielkiego (Cavaliere di Gran Croce)
  • Wielki Oficer (Grande Ufficiale)
  • Komandor (Commendatore)
  • Oficer (Ufficiale)
  • Kawaler (Cavaliere)
Sposoby noszenia insygniów
Baretki
Kawaler
Oficer
Komandor
Wielki Oficer
Krzyż Wielki

Wygląd

[edytuj | edytuj kod]

Insygnia orderu od 1956 roku to oznaka dla wszystkich klas i gwiazdy dla I i II klasy. Oznaką jest krzyż pizański, emaliowany obustronnie na biało. W emaliowanym na czerwono medalionie awersu znajdują się dwa skrzyżowane złote miecze, data ustanowienia poprzedniej wersji orderu "1855" i data ustanowienia republiki "1947", a w również czerwonym medalionie rewersu wstawiono litery "RI" (Repubblica Italiana) oraz napis "Al Merito militare" (Za zasługi wojskowe). Zawieszką oznaki w I, II i III klasie są wieńce laurowo-dębowe, w IV klasie trofeum w kształcie zbroi rycerskiej, a V klasa zawieszki nie posiada. Gwiazdy I (większa) i II klasy (mniejsza) są srebrne, ośmiopromienne, cyzelowane na kształt brylantów, i noszą na sobie awers oznaki[2][5].

Order noszony jest na niebieskich wstęgach orderowych z szerokim czerwonym paskiem pośrodku: I klasa na wielkiej wstędze (szarfie) przewieszanej z prawego ramienia na lewy bok, II i III klasa na wstędze na szyi, a klasy IV i V na wstążce na lewej piersi, w szeregu z innymi medalami[5].

Odznaczeni

[edytuj | edytuj kod]
 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Wojskowym Włoch.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Leksykon wiedzy wojskowej. Warszawa: MON, 1979, s. 286. ISBN 83-11-06229-3.
  2. a b c Ordine Militare d'Italia. esercito.difesa.it. [dostęp 2015-05-09]. (wł.).
  3. Robert Werlich: Orders and Decorations of All Nations. Washington: 1965, s. 185. (ang.).
  4. Paul Hieronymussen: Orders, Medals and Decorations of Britain and Europe in Colour'. Nowy Jork: 1967, s. 220-221. (ang.).
  5. a b c d Ordine Militare d'Italia. D. Lgs. 15 marzo 2010, n. 66 Codice dell'ordinamento militare. quirinale.it. [dostęp 2015-05-09]. (wł.).