Other Backward Class (OBC) (Klasy Upośledzone, Inne Kasty Prześladowane) – pojęcie prawne w legislacji indyjskiej, dotyczące upośledzonych społecznie i ekonomicznie grup ludności, które nie zostały zakwalifikowane do Scheduled Castes and Scheduled Tribes.
Other Backward Class to zbiorcze określenie, używane przez Centralny Rząd Indii w odniesieniu do grup narażonych na dyskryminację ze względu na swoje pochodzenie. Większość z nich zamieszkuje tereny wiejskie, lecz nie posiada ziemi, utrzymując się z pracy najemnej na rzecz tzw. Forward Class. W Konstytucji indyjskiej (art. 340) grupy te zostały określone jako "socially and educationally backward classes" (klasy upośledzone społecznie i edukacyjnie). Lista OBC tworzona przez komisję rządową jest dynamiczna, tzn. kasty mogą zostać doń dodawane lub usuwane w zależności od zmieniających się warunków społecznych. Celem stworzenia pojęcia OBC jest zapewnienie możliwości rozwoju członkom tych grup.
Do roku 1985, sprawami tak zwanych ówcześnie "Backward Classes" zajmowała się Backward Classes Cell (BCC) (Komórka ds. Klas Upośledzonych) w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Wraz ze stworzeniem osobnego Ministry of Welfare (Ministerstwa Dobrobytu) (które w roku 1998 zmieniło nazwę na Ministry of Social Justice and Empowerment (Ministerstwo Sprawiedliwości Społecznej i Równego Statusu) sprawy dotyczące grup ludności zaliczonych do Scheduled Castes (SC), Scheduled Tribes (ST) oraz Other Backward Classes (OBC) należą do kompetencji tego nowego Ministerstwa.