Parchliny

Parchliny
wieś
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Powiat

bełchatowski

Gmina

Szczerców

Strefa numeracyjna

44

Kod pocztowy

97-420

Tablice rejestracyjne

EBE

SIMC

0553294

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Parchliny”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Parchliny”
Położenie na mapie powiatu bełchatowskiego
Mapa konturowa powiatu bełchatowskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Parchliny”
Położenie na mapie gminy Szczerców
Mapa konturowa gminy Szczerców, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parchliny”
Ziemia51°14′41″N 19°08′57″E/51,244722 19,149167[1]

Parchliny – dawna wieś (obecnie teren odkrywki Szczerców KWB Bełchatów) w Polsce położona była w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, w gminie Szczerców.

Parchliny istniały przed 1649, w roku tym są wymienione w akcie erekcyjnym parafii Chabielice. W 1827 we wsi było 8 domów i 50 mieszkańców a pod koniec XIX wieku 16 zagród i około 100 mieszkańców. Osada należała do gminy i parafii Chabielice w powiecie piotrkowskim.

Wieś położona była przy dużym kompleksie leśnym, na południowym krańcu powiatu bełchatowskiego. W pobliżu znajdowało się Uroczysko Parchlinylas grądowy ze stanowiskiem gniazdowym bociana czarnego. Do uroczyska przylegał 50-hektarowy Wolski Staw‚ niegdyś zabagniony akwen leśny, który w okresie międzywojennym Ludwik Pleszczyński (agronom, właściciel dóbr Wola Wydrzyna) zamienił w jezioro użytkowe i zaprowadził hodowlę ryb. W PRL staw był częścią państwowego gospodarstwa rybackiego w Klukach.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego.

W latach sześćdziesiątych XX w. odkryto w tym rejonie złoża węgla brunatnego. Prace związane z uruchomieniem kopalni były kilkakrotnie wstrzymywane w latach 1979-1991.

Ostatecznie odkrywka Szczerców ruszyła 21 października 2002. Mieszkańców wsi wysiedlono, wykupując przedtem ich gospodarstwa. Parchliny przestały istnieć. Na terenach, które zajmowała wieś znajduje się wkop odkrywki Szczerców, część kopalni Bełchatów.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 97289

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]