Pałówko

Pałówko
wieś
Ilustracja
Pałówko – wieś i najbliższe okolice
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Powiat

sławieński

Gmina

Postomino

Wysokość

50 m n.p.m.

Liczba ludności (2022)

259[2]

Strefa numeracyjna

59

Kod pocztowy

76-113[3]

Tablice rejestracyjne

ZSL

SIMC

0749181

Położenie na mapie gminy Postomino
Mapa konturowa gminy Postomino, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Pałówko”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Pałówko”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko prawej krawędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Pałówko”
Położenie na mapie powiatu sławieńskiego
Mapa konturowa powiatu sławieńskiego, blisko prawej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Pałówko”
Ziemia54°26′06″N 16°49′10″E/54,435000 16,819444[1]
Strona internetowa

Pałówko ( niem. Neu Paalow) – wieś ulicówka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino. Znajduje się tu również placówka Ochotniczej Straży Pożarnej Miejscowość położona jest średnio na wysokości 50 m n.p.m. na wysoczyźnie morenowej płaskiej. Najwyższe wzniesienie to 53,5 m n.p.m.

W latach 1954–1957 wieś był siedzibą gromady Pałówko, po jej zniesieniu w gromadzie Wrześnica. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Stawek przeciwpożarowy. W tle budynki, które stoją do dziś. (Zdjęcie sprzed 1945 r.)

Wieś jest osadą, która około 1830 roku powstała zgodnie z planem we wschodniej części obszaru dóbr należących do Pałowa, dlatego nazwa Nowe Pałowo (Neu Paalow). Pani von Below sprzedała całe Pałowo państwu pruskiemu. W pierwszych dniach marca 1945 roku (08.03.1945rok) wojska radzieckie zajęły wieś. W 1908 roku powstała we wsi jednoklasowa szkoła. Znajduje się ona w centrum wsi, koło sadzawki. Ostatnim niemieckim nauczycielem był Karl Topper (uczył od 1932 roku) Oprócz gospodarzy, we wsi był młynarz, karczmarz, dwóch stolarzy, kowal, krawiec, dekarz, szewc, stelmach, zakład, naprawy rowerów i cieśla. Mieszkańcy byli wyznania ewangelickiego, chodzili do kościoła w Pałowie. Pieszcz, rodowa siedziba von Belowów, był parafią z kościołem filialnym w Pałowie, obejmującym miejscowości Pieszcz, Tyń, Pałowo, Pałówko oraz osady Ilnica. Parafia należała do synodu w Sławnie. Po wojnie również znajdowała się tu szkoła podstawowa. Działalność zakończyła jednak pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Dziś budynek zamieszkują nauczyciele. W latach powojennych była to wieś pegeerowska. Podstawą gospodarki było mleczarstwo i tuczenie świń. Mleko odprowadzane było do mleczarni w Sycewicach.

Warunki naturalne

[edytuj | edytuj kod]
Tęcza nad Pałówkiem
Okolice wsi
Sejmik bociani w Pałówku

Klimat

[edytuj | edytuj kod]
Na lokalną zmienność stanów pogodowych na obszarze gminy Postomino wpływa w dużej mierze sąsiedztwo Morza Bałtyckiego. Wynikiem tego są stosunkowo łagodne zimy, opóźnione chłodne wiosny, dość chłodne lata oraz długie, ciepłe jesienie.

Charakterystyczną cechą klimatu gminy jest duża wilgotność. Średnie temperatury powietrza w okresie kwiecień – październik + 13,0 °C, średnia temperatura roczna: 7,5 °C.

Średnie sumy opadów w okresie wegetacyjnym: 450 mm dla strefy przybrzeżnej,475 mm dla strefy centralnej oraz 500 mm dla obszaru południowej części gminy.

[potrzebny przypis]

Stosunki wodne

[edytuj | edytuj kod]

Wody powierzchniowe południowej części gminy, a więc i Pałówka odprowadzane są w kierunku zachodnim poprzez Wieprzę i jej dopływy Moszczenicę, Pijawicę i Stobnicę.

Na terenie gminy znajduje się wiele niewielkich, okrągłych, bądź owalnych jeziorek zajmujących dna niewielkich zagłębień bezodpływowych, a także zbiorniki częściowo przekształcone antropogenicznie, jak jeziora – stawy w zagłębieniach po eksploatacji kruszywa, iłów zastoiskowych lub torfu. W okolicy Pałówka znajdują się aż 4 takie skupiska zbiorników wodnych.

Przyroda

[edytuj | edytuj kod]

Okolice Pałówka to miejsce bytowania i przelotu wielu ptaków wędrownych. W okolicy wsi żyją bociany, żurawie i kormorany. Na terenie samej wsi znajduje się jedno bocianie gniazdo (2009)

Atrakcje turystyczne

[edytuj | edytuj kod]
Dom szachulcowy w Pałówku nr 51
Dawny zajazd Wilhelma Sperra, nr 32, obecnie dom mieszkalny
  • Zajazd Wilhelma Sperra przerobiony z domu dwurodzinnego. Później szkoła podstawowa. Od lat 80. XX wieku dom mieszkalny. Budynek zbudowany 1909 roku, murowany, cegła jasna licowa ozdobne opaski okienne z ciemnej cegły. Nakryty jest dachem siodłowym. Dachówka wyprodukowana w Słupsku. Napis na dachówce od wewnątrz – „Stolp”[4]
  • Domy szachulcowe. Dawniej we wsi znajdowało się wiele domów wybudowanych w stylu szachulcowym. Obecnie zachowało w dobrym stanie tylko kilka. Są to nr 52,
Panorama Pałówka
Panorama Pałówka

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 14 stycznia 2024, identyfikator PRNG: 96623
  2. NSP 2021: Ludność w miejscowościach statystycznych [online], Bank Danych Lokalnych GUS, 19 września 2022 [dostęp 2022-10-07].
  3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 917 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  4. Czar Wakacji i smak codzienności – gmina Postomino w ikonografii. W: Rączkowski Włodzimierz: Historia i Kultura Ziemi Sławieńskiej. Jan Sroka, Ewa Gwiazdowska. T. III: Gmina Postomino. Sławno rok = 2004: Fundacja „Dziedzictwo”, s. 196–197. ISBN 83-919236-3-0.