Penicillium jensenii

Penicillium jensenii
Ilustracja
Morfologia Penicillium sp.
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Eurotiomycetes

Rząd

kropidlakowce

Rodzina

kropidlakowate

Rodzaj

pędzlak

Gatunek

Penicillium jensenii

Nazwa systematyczna
Penicillium jensenii K.W. Zaleski
Bull. Acad. Polon. Sci., Math. et Nat., Sér. B: 494 (1927)

Penicillium jensenii K.W. Zaleski – gatunek grzybów z rodziny Aspergillaceae[1].

Systematyka i nazewnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Penicillium, Aspergillaceae, Eurotiales, Eurotiomycetidae, Eurotiomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy opisał go w 1927 roku Karol Zaleski[1]. Synonim: Penicillium godlewskii K.W. Zaleski 1927[2].

Morfologia i fizjologia

[edytuj | edytuj kod]

Kolonie na agarze z roztworem Czapeka rosną powoli, 2,5 do 3 cm w ciągu 12 do 14 dni w temperaturze pokojowej (24 °C). Mają grubość 0,5 mm, są dość luźne, drobno ziarniste, prawie wełniste, mniej lub bardziej strefowane z marginesami o szerokości 1 do 2 mm, żółtobiałe, podczas dojrzewania zarodników szybko zmieniają barwę na szarą do zielonej. Zarodnikują obficie w całej kolonii. Nie tworzą wysięku, są bez zapachu lub z nieokreślonym zapachem. Rewers bezbarwny do matowego w odcieniach brzoskwiniowych. Penicillusy wyraźnie się rozgałęziają, w większych strukturach zwykle składają się z dość wyraźnego końcowego skupiska 2, 3 lub więcej metuli, w mniejszych strukturach zwykle nie są tak ułożone. Konidiofory zmienne, gładkie, wyrastające z podłoża i osiągające do 500 µm lub więcej długości i 2–2,5 µm szerokości, lub wyrastające jako boczne odgałęzienia na zwisających strzępkach, zwykle krótszych niż 100 µm, mają wymiary zwykle 8–10 × 2 µm. Ramiona zwykle w skupiskach po 5 do 10, zwarte, zwykle 7–8 × 2 µm z dość dobrze zdefiniowanymi rurkami zawierającymi konidia, wytwarzające łańcuchy konidiów, które mają tendencję do przylegania do luźnych kolumn. Konidia kuliste do prawie kulistych, o średnicy 2 µm ze ściankami delikatnie chropowatymi[3].

Kolonie na agarze słodowym ograniczone, o średnicy około 2,5 cm, luźno teksturowane, mniej lub bardziej kłaczkowate, penicillusy są bardziej konsekwentnie monowertycjalne i mają tendencję do rozgałęziania się, przy czym rozwój kolumn jest bardziej zaakcentowany niż na podłożu Czapeka[3].

Grzyb glebowy i endofit. W Polsce wyizolowano go wielokrotnie z gleby, ryzosfery i korzeni wielu drzew i roślin zielnych[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2025-01-03] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2025-01-03] (ang.).
  3. a b K.B. Raper, C. Thom, A manual of the Penicillia, Mycobank, 1949, s. 322 [dostęp 2025-01-03].
  4. Wiesław Mułenko, Tomasz Majewski, Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska, Wstępna lista grzybów mikroskopijnych Polski, Kraków: W. Szafer. Institute of Botany, PAN, 2008, s. 447, ISBN 978-83-89648-75-4.