Piekielny Brooklyn (film)

Piekielny Brooklyn
Last Exit to Brooklyn
Gatunek

dramat

Rok produkcji

1989

Data premiery

26 lipca 1989

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Wielka Brytania
RFN

Język

angielski

Czas trwania

102 min

Reżyseria

Uli Edel

Scenariusz

Desmond Nakano

Główne role

Jennifer Jason Leigh
Stephen Lang

Muzyka

Mark Knopfler

Zdjęcia

Stefan Czapsky

Produkcja

Bernd Eichinger

Wytwórnia

Allied Filmmakers
Bavaria Film
Neue Constantin Film

Dystrybucja

Cinecom Pictures

Piekielny Brooklyn (ang. Last Exit to Brooklyn) – amerykańsko-brytyjsko-niemiecki dramat filmowy z 1989 roku w reżyserii Uli Edela, zrealizowany na podstawie powieści Huberta Selby’ego pod tym samym tytułem. Zdjęcia kręcono w Nowym Jorku.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

W Nowym Jorku lat 50. prostytutki, wojujący związkowcy i transwestyci żyją nędznie w robotniczej dzielnicy Brooklynu. Narkotyki, przestępczość i przemoc to dla nich codzienność. Przedstawionych jest kilka przeplatających się opowieści.

Harry Black to lokalny przedstawiciel związku zawodowego, który od sześciu miesięcy kieruje strajkiem w fabryce. Podczas ulicznej awantury poznaje nowych "kolegów", z którymi idzie obejrzeć występ transwestytów. Uzmysławia sobie, że żona go już nie pociąga, i wdaje się w romans z elegancką Reginą, w rzeczywistości mężczyzną, w której naprawdę się zakochuje. Kierownictwo związku odkrywa pewne nieprawidłowości w jego rozliczeniach finansowych i odbiera mu stanowisko. Wtedy Regina go porzuca. Zrozpaczony Harry upija się i próbuje zgwałcić nastolatka z dzielnicy; zostaje złapany, mocno pobity i upokorzony przez kilku mężczyzn.

Big Joe to robotnik, ojciec dziewczyny, która zaszła w ciążę. Joe najpierw odrzuca ojca dziecka, który też jest strajkującym robotnikiem, ale zawarcie małżeństwa i solidarność grupy w końcu naprawiają sytuację.

Georgette to młody transwestyta, który żyje tak, jak chce, wspierany przez matkę, ale gwałtownie odrzucany przez starszego brata, jednego ze strajkujących. Georgette jest zakochany w jednym z młodych uliczników, który nim gardzi. Pewnego wieczoru pod wpływem narkotyków wbiega na ulicę i ginie potrącony przez samochód.

Tralala to młoda blondynka, która przesiaduje w barach Brooklynu i się prostytuuje. Czasem zwabia klientów w pułapkę, wtedy napadają na nich jej wspólnicy i ich okradają. W barze na Manhattanie poznaje podoficera, który ma wyjechać na wojnę w Korei i się w niej zakochuje. Spędzają razem kilka dni. Żołnierz coraz bardziej się jej podoba. Po jego wyjeździe wraca do Brooklynu, upija się i rzuca do baru, w środek grupy marynarzy, żołnierzy i innych młodych mężczyzn, co kończy się grupowym gwałtem.

Sal, nastoletni syn Big Joego, kupuje sobie motor. Zakochany w Tralali, rusza na jej poszukiwanie. Znajduje ją nagą i bezwładną i wybucha płaczem. Ona wtedy wydaje się go pocieszać.

Na końcu filmu związek zwycięża i robotnicy wznawiają pracę.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]