Polityka zagraniczna Estonii obejmuje relacje dwustronne z innymi państwami oraz członkostwo w organizacjach międzynarodowych (m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych, Światowa Organizacja Handlu, Rada Europy, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie[1]) i regionalnych formatach współpracy politycznej (m.in. Rada Bałtycka, Trójmorze, Rada Państw Morza Bałtyckiego oraz format nordycko-bałtycki NB8). W 2004 roku Estonia przystąpiła do Unii Europejskiej i NATO, zaś od 2011 roku należy do strefy euro.
Ogólny cel polityki zagranicznej Estonii zdefiniowany przyjęty w strategii obejmuje[2]:
Jest on realizowany poprzez wzmocnienie trzech strategicznych osi polityki zagranicznej[2]:
Jednym z filarów polityki zagranicznej Estonii jest polityka bezpieczeństwa, której podstawą jest członkostwo w NATO i UE. Estonia objęta jest programem obrony przestrzeni powietrznej - Baltic Air Policing. Od 2008 roku w Tallinnie działa centrum doskonalenia cyber-obrony NATO (Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence). Estonia angażuje się w operacje wojskowe i policyjne pod egidą NATO i UE[3].
Wobec agresji rosyjskiej na Ukrainę Estonia zajęła jednoznacznie proukraińską postawę, z jednej strony udzielając pomocy finansowej i militarnej Ukrainie jednocześnie postulując na forum międzynarodowym izolowanie i nakładanie sankcji na Rosję[4].