Polizia di Stato

Polizia di Stato
Logo
Herb
Ilustracja
Flaga
Państwo

 Włochy

Data utworzenia

11 lipca 1852

Siedziba

Rzym,
Palazzo del Viminale

Szef policji, Prefekt

Vittorio Pisani

Budżet

6,6 mld EUR (2019)

Zatrudnienie

107 tys. (2019)

brak współrzędnych
Strona internetowa
Włoscy policjanci na służbie w Rzymie

Polizia di Stato – jedna z głównych włoskich formacji policyjnych. Obok Carabinieri jest to główna formacja pełniąca typowe obowiązki policyjne we Włoszech, przede wszystkim w miastach i miejscowościach gminnych, a wraz ze swoimi formacjami pomocniczymi odpowiada również za patrole autostradowe (autostrade), kolejowe (ferrovie), lotniska (aeroporti), służby celne (wraz z Guardia di Finanza), a także za niektóre szlaki wodne oraz wspiera lokalne siły policyjne (Polizia Municipale).

Aż do 1981 roku była to formacja wojskowa, kiedy uchwalono Ustawę Państwową nr 121. Spowodowało to przekształcenie Polizia di Stato w służbę cywilną[1], w przeciwieństwie do pozostałych sił policyjnych Włoch: Arma dei Carabinieri, która jest żandarmerią wojskową[2][3] oraz Guardia di Finanza, włoskiej policji celnej i granicznej, która również należy do sił zbrojnych[4].

Polizia di Stato to główna włoska formacja policyjna zajmująca się utrzymaniem bezpieczeństwa publicznego i jako taka jest kierowana bezpośrednio przez Dipartimento della Pubblica Sicurezza (Departament Bezpieczeństwa Publicznego) i działa w interesie porządku publicznego (ordine pubblico). Interpol tak podsumowuje główny cel tej formacji: „Do jej obowiązków należą zadania dochodzeniowe i egzekwowanie prawa oraz zapewnienie bezpieczeństwa sieci autostrad, kolei i dróg wodnych”[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Normeinrete – Navigazione URN. normeinrete.it. [dostęp 2024-04-28]. (wł.).
  2. As a result of the particular combination of Member of .... carabinieri.it. [dostęp 2024-04-28]. (ang.).
  3. The Carabinieri Force is linked to the Ministry of Defence.... carabinieri.it. [dostęp 2024-04-28]. (ang.).
  4. Guardia di Finanza – I Compiti del Corpo. ddf.it. [dostęp 2024-04-28]. (wł.).
  5. How INTERPOL supports Italy to tackle international crime. interpol.int. [dostęp 2024-04-28]. (ang.).