Portal:Harcerstwo

Nauki ścisłe i przyrodniczeGeografiaNauki społeczne i humanistyczneSpołeczeństwoKulturaHistoriaReligiaSportTechnikaPolska
Harcerstwo
    w polskojęzycznej Wikipedii

Ta strona to portal dla osób zainteresowanych harcerstwem, umożliwiający łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych z tym ruchem społecznym.

Harcerstwo to polski ruch społeczny i wychowawczy będący częścią skautingu, oparty na służbie, samodoskonaleniu (pracy nad sobą) i braterstwie. Zasady postępowania harcerza wyznacza Przyrzeczenie Harcerskie i Prawo Harcerskie. Zasady postępowania zucha wyznacza Obietnica Zucha i Prawo Zucha.

Harcerstwem nazywane są także organizacje harcerskie pracujące w kraju i poza jego granicami (wśród Polonii zagranicznej), w oparciu o powyższe zasady i unikatową metodę harcerską.

Czuwaj!

Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc w rozwijaniu portalu. Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj

Artykuł miesiąca

Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP) – największa polska organizacja harcerska, powstała w dniu 1 listopada 1918 roku, z połączenia wszystkich wcześniej działających organizacji harcerskich i skautowych, z trzech zaborów. Jest wychowawczym, patriotycznym, dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem otwartym dla wszystkich bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie.

Wychowanie w ZHP opiera się na normach moralnych, wywodzących się z uniwersalnych, kulturowych i etycznych wartości chrześcijańskich, kształtuje postawy szacunku wobec każdego człowieka, uznając system wartości duchowych za sprawę osobistą każdego członka Związku.

Sylwetka miesiąca

Zbigniew Skłodowski

Zbigniew Skłodowski ps. „Kura” (ur. 1 stycznia 1920 w majątku Towianki w gm. Szaty, pow. Kiejdany, zm. 13 czerwca 1942) – przywódca Szarych Szeregów na Litwie.

Urodził się w rodzinie ziemiańskiej o tradycjach patriotycznych. Ojciec Stanisław Skłodowski był rzeźbiarzem, ochotnikiem-legionistą 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, matka Zofia z Abramowiczów – pielęgniarką chirurgiczną. Miał dwie młodsze siostry – Kalinę i Sławę.

Początkowo naukę pobierał w domu, następnie w 1935 zdał egzaminy do polskiego gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Kownie. Tam rozpoczął działalność w szeregach nielegalnego polskiego harcerstwa. Brał udział w obozach instruktorskich organizowanych w Polsce – w 1936 w Brennej dla Polskiego Harcerstwa Zagranicznego i w 1937 w Spale.

Czy wiesz...

...czym różni się patrol, wachta, szóstka i zastęp
...co niektórzy harcerze noszą na naramiennikach?
...ile jest kolorów sznurów funkcyjnych?
Starajcie się zostawić ten świat troszkę lepszym niż go zastaliście
Bi-Pi

HarcNews


Zasady harcerskiego wychowania

Służba, czyli czynna, pozytywna postawa wobec świata i drugiego człowieka
Braterstwo, czyli przyjacielska i serdeczna postawa wobec innych
Praca nad sobą, czyli nieustanne kształtowanie i doskonalenie własnej osobowości

Znane postaci

Robert Baden-Powell (Bi-Pi)
Twórca światowego skautingu
Olave Baden-Powell
Współzałożycielka żeńskiego skautingu
Andrzej Małkowski
Założyciel i współtwórca polskiego skautingu i harcerstwa
Olga Drahonowska-Małkowska
Pierwsza polska skautka i drużynowa, współzałożycielka harcerstwa
Kazimierz Lutosławski
Ideowy mentor twórców skautingu i harcerstwa polskiego, jeden z projektantów krzyża harcerskiego.
Frederick Russell Burnham
Oraz z przekazania idei woodcraft Robert Baden-Powell.

Zaproponuj, przedyskutuj...

Pomoc

Jeżeli masz wiedzę w tej dziedzinie, chcesz i lubisz, to możesz napisać bądź uzupełnić jakikolwiek artykuł związany z harcerstwem. Każda pomoc się przyda. Na portalu widać tylko wierzchołek góry lodowej.


Wskazówki edycyjne i inne: jak napisać doskonały artykuł - linki wewnętrzne - poradnik autora Wikipedii - prawa autorskie


Jeżeli chcesz stworzysz nowy artykuł lub trafisz na artykuł bez zdjęcia/grafiki możesz ją dodać! Najpierw zapoznaj się z tym artykułem.

Siostrzane projekty

WikiprojektPoradnik harcerski

Inne portale tematyczne w polskojęzycznej Wikipedii