Portret tuskulański lub Popiersie z Tusculum – jeden z dwóch lub trzech najczęściej występujących sposobów przedstawienia rzeźbiarskiego Gajusza Juliusza Cezara, obok tak zwanego Cezara z Chiaramonti[1][2][3]. Być może jest to jedyna zachowana podobizna tego polityka wykonana jeszcze za jego życia.
Za typowe przedstawienie portretu tuskulańskiego uznaje się kamienną kopię oryginalnej brązowej rzeźby[4], wykonanej około 50–40 roku p.n.e., znajdującą się w kolekcji Museo di Antichità w Turynie[5]. Rzeźba mierzy 33 centymetry wysokości i jest wykonana z polerowanego marmuru.
Termin odnosi się zarówno do tej konkretnej rzeźby, jak i do podobnych wizerunków znajdowanych w innych częściach dawnego imperium rzymskiego. Poza popiersiem z Tusculum jak dotąd znaleziono przynajmniej sześć innych przedstawień tego typu, z czego najnowsze, znalezione w 2004 na Pantellerii, zostało poddane renowacji jeszcze w starożytności, przez co zatraciło wiele z oryginalnych cech portretu tuskulańskiego[4].
Rzeźba jest doskonale zachowana, jedynie po lewej stronie twarzy widoczne są nieznaczne ślady retuszu[2]. Przedstawienie powstało najwyraźniej nie tylko po to, by oddać rysy twarzy postaci, ale także by zasugerować odbiorcy jej charakter[4][6]. Głowa jest ledwie dostrzegalnie uniesiona, czoło nieco zmarszczone, usta uniesione w lekkim uśmiechu; wszystko to ma sugerować postać skupioną i troskliwą, a jednocześnie nie pozbawioną ironii i arystokratycznej rezerwy[4].
Rysy twarzy bohatera popiersia są zgodne z przedstawieniami Cezara na monetach wybitych w ostatnim roku jego rządów, zwłaszcza z denarami Marka Mettiusza[4]. Czaszka Cezara przedstawionego na popiersiu ma wydłużony, siodłowaty kształt, co wskazywałoby na przedwczesne skostnienie spoin między kością ciemieniową i skroniową w dzieciństwie[1], kształt głowy wskazuje również na dolichocefalię[1].
Popiersie odkrył Lucien Bonaparte w 1825, podczas wykopalisk na terenie forum w Tusculum[4]. Rzeźbę przewieziono do Castello d'Aglie jako portret rzeźbiarski nieznanego mężczyzny. Identyfikacji dokonał Maurizio Borda w 1940[2][4]. Współcześnie popiersie wystawiano między innymi w Luwrze, gdzie zestawiono je z tak zwanym popiersiem z Arles, według niektórych specjalistów również przedstawiającym Cezara. Istnieją trzy znane kopie popiersia, jedno przechowywane w opactwie Woburn, a pozostałe w prywatnych kolekcjach we Florencji i Rzymie[5][4].
Wielu współczesnych naukowców uważa, że portret z Tusculum jest jedynym zachowanym przedstawieniem rzeźbiarskim Cezara wykonanym jeszcze za jego życia[7][6]. Możliwe jest także, że popiersie jest kopią rzeźby wystawionej przez Marka Antoniusza wkrótce po śmierci Cezara w celach propagandowych, by pokazać ludowi rzymskiemu jakiego dobrotliwego, łagodnego i cierpiącego człowieka zamordowali spiskowcy, nie ma jednak na to przekonujących dowodów[2].