Protestantyzm na Sri Lance – według danych z 2010 roku reprezentowany jest przez 180 000 wiernych, co stanowi 0,9% społeczeństwa[1]. Według spisu powszechnego z 2012 roku na Sri Lance poza katolikami było 290 967 chrześcijan (1,4%), z czego zdecydowana większość to protestanci[2]. Największe protestanckie wyznania na wyspie to: zielonoświątkowcy, anglikanie i metodyści.
Po raz pierwszy protestantyzm pojawił się na Cejlonie za sprawą Holendrów, którzy w XVII wieku wprowadzili na wyspę wyznanie ewangelicko-reformowane. Misje pozostałych wyznań protestanckich rozpoczęły się dopiero od XIX wieku. Pierwsi po Holendrach byli Anglicy, którzy dotarli tu na początku XIX stulecia[3].
Obecnie na Sri Lance najszybciej rozwijają się baptyści (Unia baptystyczna Sri Lanki) oraz Armia Zbawienia[potrzebny przypis]. Na wyspie działa także konserwatywny, staroluterański Lankijski Kościół Luterański, zrzeszający tutejszych ewangelików augsburskich. Lankijski Kościół Luterański liczy 5 tysięcy wiernych, posiadając wspólnotę ołtarza i ambony z Kościołem Luterańskim Synodu Missouri ze Stanów Zjednoczonych[4]. Do ważniejszych denominacji protestanckich na Sri Lance należą:
Niewielkie społeczności ewangelikalne, które działają głównie na obszarach wiejskich, są częstym obiektem prześladowań. Społeczności buddyjskie na czele z mnichami wzbudzają antychrześcijańskie nastroje pośród ludności, nawołując do stosowania przemocy. Bardzo częstą praktyką jest wypędzanie misjonarzy ewangelikalnych z terenów określanych jako „wsie buddyjskie”, gdzie praktykowanie chrześcijaństwa jest zabronione. Bezczynność lokalnych władz (w większości buddystów) doprowadziła do spalenia 24 zborów w ciągu dwóch lat. Odnotowano ponad 200 gróźb pod adresem protestanckich pastorów, na ponad 90 pastorów dokonano napadów, w wyniku których konieczna była hospitalizacja duchownych. Czterech pastorów zostało zamordowanych, przy czym do chwili obecnej nikogo nie aresztowano[3].
Kościół adwentystyczny prowadzi na Sri Lance aktywną działalność misyjną. Na Sri Lance żyje 3 634 adwentystów dnia siódmego zrzeszonych w ramach 36 zborów[12]. Wśród tutejszych instytucji kościelnych działają zarówno placówki zdrowia, jak i oświatowe[13]: